Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Kolejne upamiętnienie bohaterów, walczących „Za Naszą i Waszą Wolność”

Kolejne upamiętnienie bohaterów, walczących „Za Naszą i Waszą Wolność”

30 sierpnia w Sławucie i Mińkowcach (obw. chmielnicki) odbędą się uroczystości z okazji odsłonięcia pamiętnego znaku na cześć ponad stu Powstańców Styczniowych, którzy polegli w mińkowieckim lesie 22 maja 1863 roku w starciu z rosyjskim zaborcą.

PLAN UROCZYSTOŚCI

10.00 – Uroczysta Msza za Ojczyznę w kościele rzymskokatolickim w Sławucie pw. Św. Doroty (ul. Sanguszków).
13.00 – Konferencja historyczna w Sławuckim Pałacu Kultury z udziałem polskich oraz ukraińskich naukowców (ul. Jarosława Mudroho 64).
14.30 – Wyjazd wspólnym autobusem wszystkich zaproszonych gości do mińkowieckiego lasu w miejsce, gdzie odbyła się bitwa Powstańców z carską armią. 
15.00 – Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiętnego znaku w miejscu bohaterskiej śmierci uczestników ostatniego zrywu niepodległościowego, który miał na celu odrodzenie Rzeczpospolitej w przedrozbiorowych granicach. Nabożeństwo, celebrowane przez ks. Szańcę, w intencji dusz Bohaterów, poległych za Ojczyznę. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz obwodu, polscy parlamentarzyści, naukowcy i historycy, a także Polacy z Podola (obw. winnicki i chmielnicki).

Organizatorzy upamiętnienia Powstania Styczniowego – Związek Polaków na Ukrainie, oddział w Sławucie, Stowarzyszenie „Kresowiacy” w Winnicy, Fundacja „Wolność i Demokracja”. Patronat medialny – gazeta oraz portal „Słowo Polskie”.

Sławucki ZPU, 27.08.15 r.