Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Kolejne spotkanie uczestników Polskiego Klubu Dyskusyjnego nt. „Kim jesteśmy: jak szukać swoich korzeni polskich w archiwum”

Kolejne spotkanie uczestników Polskiego Klubu Dyskusyjnego nt. „Kim jesteśmy: jak szukać swoich korzeni polskich w archiwum”

W dniu 30 marca br. w Żytomierzu odbyło się kolejne spotkanie uczestników Polskiego Klubu Dyskusyjnego zorganizowane przez Centrum Oświatowe „PAZL”, którego tematem było „Kim jesteśmy: jak szukać swoich korzeni polskich w archiwum”.

Spotkanie poprowadziła Prezes organizacji społecznej „Studencki Klub Polski”, pani Walentyna Jusupowa.

W części teoretycznej rozmawialiśmy o tym, jakich informacji i gdzie możemy szukać. Wiadomo, że na przykład w Żytomierskim Państwowym Archiwum Obwodowym znajdują się materiały dotyczące historii nie tylko obwodu żytomierskiego, ale i obwodów rówieńskiego, wołyńskiego, chmielnickiego, tarnopolskiego, kijowskiego, winnickiego, które są częścią historycznych regionów Wołynia, Podola i Kijowszczyzny.

Niestety dużo dokumentów zostało zniszczono w czasie II Wojny Światowej. W ciągu dwóch i pół roku niemieckiej okupacji Żytomierskie Archiwum Obwodowe straciło 358 tysięcy spraw, w tym ponad 200 funduszy w całości.

Nadal rośnie zainteresowanie swoim pochodzeniem i coraz więcej Polaków, mieszkających zarówno w Polsce i na Ukrainie, szuka swoich korzeni. Dziś można szukać informacji w archiwum samemu, lub zwrócić się do odpowiedniego archiwum, którego pracownicy przeprowadzają badania genealogiczne na zasadzie odpłatności.

Podczas części praktycznej wszyscy uczestnicy na kartkach zapisali dane o swoich przodkach: babci, dziadku, prababci i pradziadku. Na podstawie tego mogliśmy dokładniej porozmawiać o tym, gdzie i jak szukać szczegółowych informacji o swoich przodkach, mając podstawowe dane.

Cieszymy się, że nasi uczestnicy dużo wiedzą o swoich polskich korzeniach, część z nich deklaruje pochodzenia szlacheckie: Jakowicki, Brzeżyński, Borecki, Cał-Całko.

Jestem przekonana, że dzięki naszemu spotkaniu wszyscy otrzymali informacje i zrozumieli, czego i gdzie powinni dalej szukać, aby stworzyć swoje drzewo genealogiczne i wiedzieć kim naprawdę oni są!

Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w spotkaniach w Polskim Klubie Dyskusyjnym. Dodatkową informację można uzyskać pod numerem +38 (096) 149 76 40.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 5 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code