Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Kolejne polskie samorządy deklarują chęć nawiązania współpracy z miastami Podola

Kolejne polskie samorządy deklarują chęć nawiązania współpracy z miastami Podola

Podczas swojej październikowej wizyty do Polski delegacja z Winniczyzny na czele z przewodniczącym administracji obwodowej Serhijem Swytką spotkała się ze starostą powiatu tureckiego Zbigniewem Bartosikiem oraz przewodniczącym Rady Powiatu Zdzisławem Cichym.

Podczas rozmów przedstawiciele polskich władz opowiedzieli o tym, jak funkcjonują organy samorządowe na terenie ich jednostki administracyjnej a także wyrazili zainteresowanie w podpisaniu umowy partnerskiej z władzami jednego z rejonów obwodu winnickiego.

Powiat turecki zainteresował gości z Podola przede wszystkim dzięki specjalnej strefie gospodarczej, która działa na jego terytorium. Dzięki niej znacznie wzrosła ilość zagranicznych inwestycji. Poprzez dodatkowe zachęcenie zagranicznych partnerów za pośrednictwem ulg podatkowych czy ułatwień w otrzymaniu niezbędnych dokumentów dla założenia biznesu, w powiecie tureckim podpisano szereg umów oraz powstał nowoczesny zakład produkcji serów „Turek” (inwestor – francuska firma „Bongrain”). Ten ostatni stosuje nowoczesne technologie energooszczędne, których wdrożenie na Ukrainie jest szczególnie aktualne w czasach kryzysu gazowego.

Następnie goście z obwodu winnickiego odwiedzili nowoczesne przedsiębiorstwo z oczyszczania wody i ścieków w Turku. Omówiono pytania współpracy z winnickim „Wodokanałem” w zakresie wymiany doświadczeniem oraz złożeniem wniosków o dofinansowanie wspólnych projektów do funduszy unijnych.

Wciąż aktualna jest także propozycja samorządu Siemianowic Śląskich (woj. śląskie) do nawiązania współpracy z miastem na Winniczyźnie. Władze miasta (szczególnie burmistrz Jacek Guzy oraz kierownik referatu promocji Siemianowic Śląskich Wojciech Kempa) na znak solidarności z mieszkańcami Ukrainy w trudnym okresie po Rewolucji Godności 28 lutego zorganizowali akcję „Dzień dla Wolności” oraz ufundowali zestaw nagród dla zwycięzców w konkursach winnickiej gazety polonijnej „Słowo Polskie”.

Redakcja, 21.10.14 r., zdjęcia: www.vinrada.gov.ua

GK

 


 


 


 


 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code