Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kolejne dowody istnienia nazistowsko-sowieckiego paktu militarnego

Kolejne dowody istnienia nazistowsko-sowieckiego paktu militarnego

W internecie opublikowano nowe zdjęcia ze wspólnej niemiecko-radzieckiej parady w Brześciu.

14 września niemiecki XIX korpus Wermachtu (XIX Korpus Armijny Generalnego Inspektora Wojsk Pancernych H. Guderiana) wdarł się do Brześcia Litewskiego. Na drodze do twierdzy Polacy przygotowali zasadzkę z zamaskowanymi działami kapitana Janiszewskiego. Podczas walk od 14 do 16 września, obrońcy twierdzy brzeskiej musieli odeprzeć siedem niemieckich ataków. W tych walkach zginęło do 40 proc. garnizonu. Około 18.00 16 września generał Plisowski wydaje swoim żołnierzom rozkaz opuszczenia fortyfikacji w kierunku Terespola.

O 08:30 17 września 1939 roku po artyleryjskim przygotowaniu ataku Niemcy przypuścili kolejny „szturm” cytadeli. Znajdujący się w twierdzy ranni polscy wojskowi, a także personel szpitala zostali wzięci do niewoli. Ale nie wszyscy wtedy się poddali. Dowódca Batalionu Marszowego 82 Pułku Wacław Radziszewski wraz ze swoimi ludźmi postanowił do samego końca bronić cytadelę przed wrogiem. Istotnym faktem jest to, że batalion Radziszewskiego składał się głównie z białoruskich rezerwistów i żaden z nich nie chciał porzucić swojego dowódcy i opuścić brzeski fort. 22 września po morderczym bombardowaniu Niemcy przekazali rannych polskich żołnierzy sowietom.

W federalnym archiwum wojskowym w Niemczech w dokumentach niemieckiego dowództwa znajduje się teka pt. „Vereinbarung mit sowjetischen Offizieren über die Überlassung von Brest-Litowsk” z dnia 21 września 1939 r., w której jest napisane: „22 września o 14:00 rosyjskie i niemieckie wojska biorą udział w Vorbeimarsch (uroczystym marszu) przed dowództwem obydwu stron z następującą wymianą flagami. Podczas wymiany flag orkiestry wykonują hymny narodowe”.

To wydarzenie, potwierdzające sojusznicze intencje III Rzeszy i ZSRS zostało zadokumentowane przez Die Deutsche Wochenschau (nazistowską służbę propagandową).

Słowo Polskie, na podstawie informacji rosyjskich mediów, 10.09.15 r.