Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Kolejna umowa partnerska między polskim i ukraińskim samorządem

Kolejna umowa partnerska między polskim i ukraińskim samorządem

Podpisanie umowy partnerskiej. Źródło: ruporzt.com.ua20 stycznia została podpisana Umowa o współpracy pomiędzy Gminą Jabłonna (województwo lubelskie) i Teteriwską terytorialna gromadą (obwód żytomierski). Przewodnicząca Teteriwskiej gromady jest Walentyna Ilnycka. W obwodzie żytomierskim to pierwsza podpisana międzynarodowa umowa na poziomie terytorialnych gromad.

Polską delegacje reprezentowali wójt gminy Magdalena Sałek, zastępca wójta gminy Marcin Pastuszak oraz dyrektor Gimnazjum Publicznego w Jabłonnie Wiesława Herecka.

W ramach pobytu delegacji z Polski na Ukrainie zostało zorganizowane spotkanie z przewodniczącym rady obwodowej Włodzimierzem Szyrmą i zastępcą przewodniczącego rady obwodowej Maksymem Wiliwczukiem. Także odbyło się spotkanie w instytucjach oświatowych, którzy wchodzą do tej gromady.

„Niema wątpliwości, że będą to wzajemnie korzystne stosunki pomiędzy gromadami. Ja życzę Teteriwskiej gromadzie maksymalnie skorzystać z doświadczenia dobrego rozwoju gminy Jabłonna, a wszystkim nam osiągnąć pozytywnego wyniku, w czasie prowadzanie reformy decentralizacji” – powiedział pod czas spotkania Włodzimierz Szyrma.

W ubiegłym roku Urząd Gminy Jabłonna gościł przedstawicieli Teteriwskiej gromady, którzy przyjechali do Polski aby na polskim przykładzie wprowadzać nowe rozwiązania i działania. Teteriwska gromada powstała w sierpniu 2015 roku jako pierwsza w obwodzie żytomierskim na mocy nowego ustawodawstwa decentralizacyjnego, przewidującego łączenie się miejscowości dla skuteczniejszego zarządzania zasobami i organizowania wspólnych przedsiębiorstw komunalnych.

Walentyna Jusupowa. Zdjęcia: www.ruporzt.com.ua, 24.01.17 r.