Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kolejna nowelizacja ustawy o Karcie Polaka

Kolejna nowelizacja ustawy o Karcie Polaka

Źródło: http://telewizjarepublika.plDecyzję o zapomogach finansowych dla posiadaczy Karty Polaka, które wystąpią o stały pobyt w Polsce, będą podejmowali nie starostowie, ale wojewodowie – taką zmianę wniesiono w tekst ustawy o Karcie Polaka we wtorek 15 listopada.

Jak tłumaczy przewodniczący sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk, przekazanie tej funkcji wojewodom wynika z tego, że tylko oni podejmują decyzję o udzieleniu zgody na pobyt stały. Ta nowelizacja zdaniem Dworczyka spowoduje usprawnienie procesu przyznawania środków.

Swoje poparcie dla projektu nowelizacji zadeklarowały wszystkie kluby parlamentarne. Posłanka PO Joanna Fabisiak wskazywała, że kwota przeznaczona w 2017 r. na świadczenia dla posiadaczy Karty, którzy chcą się osiedlić w Polsce na stałe, jest za niska. Z kolei klub Kukiz’15 domagał się wzmocnienia kontroli nad wydawaniem świadczeń.

Posiadacze Karty Polaka już od 1 stycznia 2017 r. mogą liczyć na bezpłatną Kartę Stałego Pobytu, po roku mieszkania w Polsce na obywatelstwo polskie, a w międzyczasie na świadczenie pieniężne na okres do 9 miesięcy.

Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.

Za znowelizowaniem ustawy o Karcie Polaka było 436 posłów, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Polskie MSWiA szacuje, że dzięki nowelizacji do Polski może przyjechać kilkadziesiąt tysięcy rodaków ze Wschodu.

Słowo Polskie, dzieje.pl, 17.11.16 r.