Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Pocztówka z Kijowa z pocz. XX w.

Kościół pod wezwaniem Świętego Mikołaja jest świątynią rzymskokatolicką, która powstała w Kijowie przed przewrotem bolszewickim w 1917 roku.

Usytuowany w samym centrum miasta przy ul. Wielkiej Wasilkowskiej kościół został wybudowany w latach 1899—1909 w stylu neogotyckim przez kijowskiego architekta Władysława Horodeckiego wg projektu niejakiego Wałowskiego.

W 1936 roku kościół został zamknięty przez władzę radziecką i był wykorzystywany jako pomieszczenie gospodarcze – magazyn.

W 1978 roku na mocy postanowienia Rady Ministrów Ukraińskiej SRS budynek kościoła przekazano na potrzeby Domu Muzyki Organowej. W tym celu w Czechosłowacji zamówiono organy firmy Riger-Kloss. W 1981 roku odbudowę zakończono i odtąd kościół działa jako sala koncertowa.

Obecnie kościół pw. Św. Mikołaja pełni rolę zarówno Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej jako sala dla koncertów i rzymskokatolickiego kościoła parafialnego św. Mikołaja. Władze kijowskie odmawiają całkowitego przekazania kościoła wspólnocie parafialnej aż do rozwiązania sprawy, dot. nowego pomieszczenia sali organowej. Pomieszczenie kościoła potrzebuje remontu.

Aktualnie w kościele posługę pełnią ojcowie ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Dmytro Małakow, opracowanie Irena Rudnicka, 07.08.15 r.