Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Kościół w Gorbulowie potrzebuje naszej pomocy!

Kościół w Gorbulowie potrzebuje naszej pomocy!

W wiosce Gorbulów (obw. żytomierski, rej. czerniachowski) stoi zrujnowany kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ta świątynia była wybudowana w w 1857 roku, w stylu neogotyckim, prawdopodobnie kosztem Podhorodneńskich, ówczesnych właścicieli wsi. Obok kościoła znajduje się stary i zarośnięty krzakami polski cmentarz, na którym ocalały nagrobki z XIX wieku.

Gorbulowski kościół ma okazałe rozmiary i ciekawą architekturę. We wnętrzu częściowo zachował się wystrój – drewniany łuk ołtarza i malowidła. Na ścianie wisi pusta rama po Cudownej ikonie Matki Boskiej Gorbulowskiej, która teraz znajduje się w kościele św. Zofii w Żytomierzu. Każdej soboty odbywają się przy niej nabożeństwa. Grubość ścian w kościele stanowi 120 centymetrów!

W XX wieku wskutek działań władz sowieckich kościół gorbulowski zaznawał częstych rujnacji i teraz stoi w ruinach. Miejscowa wspólnota katolicka jest bardzo nieliczna i nie może za własne pieniądze wyremontować świątynię.

Kościół i teren wokół niego są bardzo zaniedbane i potrzebują naszego wsparcia i pomocy. Jeżeli chcecie, Szanowni Państwo, wnieść wkład finansowy w odnowienie kościoła i oczyszczenie z krzaków polskiego cmentarza, możecie przekazać koszty na kartkę Prywatbanku 4149 6059 0135 6329 na imię о. Witalija Bezszkurogo albo do kurii w Kijowie czy Żytomierzu, z notatką – na „Renowację kościoła w. Gorbulowie”. Numer telefonu kurii diecezji kijowsko-żytomierskiej: +38 097 9372456, email: [email protected].

Anna Denysiewicz, 24.09.15 r.