Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Kluczowe tezy przemówienia Prezydenta Dudy w Radzie Najwyższej Ukrainy

Kluczowe tezy przemówienia Prezydenta Dudy w Radzie Najwyższej Ukrainy

Fot. bigkyiv.com.ua/

W niedzielę 22 maja prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną wizytą do Kijowa, gdzie jako pierwszy zagraniczny polityk od czasów początku wojny wygłosił orędzie przed ukraińskim parlamentem.

Swoje przemówienie prezydent Duda rozpoczął od odczytania pierwszych wersów hymnu Ukrainy i Polski.

– Polska nigdy nie pozostawi Ukrainy samej. Duda stwierdził, że na własne oczy widział okrucieństwa popełniane przez rosyjskich zbrodniarzy w Borodiance, Buczy i Irpeniu w obwodzie kijowskim. Karą za to wszystko ma wymierzyć Międzynarodowy Trybunał.

– Polski prezydent zwrócił się również do światowych liderów: „Po Buczy, Borodiance, Mariupolu nie może być takich interesów z Rosją, które były wcześniej, panowie prezydenci i premierzy”.

– Duda obiecał zrobić wszystko, co jest możliwe, by Ukraina została członkiem Unii Europejskiej.

– Prezydent RP podziękował Ukraińcom za opór i odwagę, jaką wykazują nasi obrońcy podczas obrony Ukrainy. Podkreślił, że Ukraińcy w Polsce to nie są uchodźcy, lecz goście.

– Duda zaznaczył, że biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między Warszawą a Kijowem, szczególnie widoczne w kontekście wojny Rosji z Ukrainą, nadszedł czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia między Ukrainą a Polską.

– „Czas na zawarcie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia, które uwzględni to, co zbudowaliśmy w naszych relacjach przynajmniej w ostatnich miesiącach” – powiedział polski prezydent.

– Według jego słów rosyjska agresja uwidoczniła, że sieć połączeń drogowych, kolejowych i infrastrukturalnych między Ukrainą a Polską jest niewystarczająca.

Lidia Baranowska, mw, 29 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code