Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Klub „Tęcza” w Żytomierzu jest otwarty dla wszystkich chętnych

Klub „Tęcza” w Żytomierzu jest otwarty dla wszystkich chętnych

29 stycznia 2014 roku w gmachu Szkoły Ogólnokształcącej nr 27 w Żytomierzu odbyło się II spotkanie nauczycieli języka polskiego Klubu nauczycielskiego „Tęcza”, który działa od  września roku ubiegłego (kierownik – nauczycielka języka polskiego Wiktoria Zubarewa).

W seminarium wzięło udział 9 nauczycieli języka polskiego, przedstawiciele administracji szkoły na czele z dyrektor Swietłaną Korotką, metodyk Obwodowego Urzędu Oświatowego Helena Demczuk oraz Prezes Związku Nauczycieli Polskich Żytomierszczyzny i metodyk języka polskiego z Instytutu Podyplomowej Pedagogicznej Oświaty w Żytomierzu Mirosława Starowierow.

Celem i tematem spotkania było zapoznanie się z niekonwencjonalnymi metodami nauczania języka polskiego w szkołach na różnych poziomach nauczania. To  bardzo ważne zagadnienie, gdyż od wybranych metod nauczania zależy atrakcyjność i efektywność pracy nauczyciela z uczniami.

Wielką korzyścią i przyjemnością dla słuchaczy było poznanie metodyka języka polskiego, doświadczonego specjalisty w tej dziedzinie, autorki siedmiu publikacji dla nauczycieli języka polskiego pani mgr Alicji Omiotek z Fundacji Pomocy Polskim Szkołom na Wschodzie im. T. Goniewicza w Lublinie. W ciekawy sposób zaprezentowała swoją najnowszą antologię wierszy dla dzieci i młodzieży pt. „Za siódmą górą” (2013 r., Lublin). Podczas spotkania każdy nauczyciel nie tylko pogłębił swoją wiedzę w zakresie metodyki nauczania języka polskiego, ale także otrzymał różne materiały dydaktyczne, m. in. polskie książki, podręczniki i słowniki przekazane przez prezesa Fundacji Józefa Adamskiego. Ta specjalistyczna literatura jest niezbędna dla nauczycieli-polonistów.

Kierownik Centrum serdecznie dziękuje Alicji Omiotek za ciekawy odczyt o rozwoju wielopokoleniowym polskich rodzin na Kresach i w Polsce, cenne pozycje książkowe oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju polskości na Żytomierzszczyźnie, a administracji szkoły za życzliwość i gościnę.

W ramach wizyty na Ukrainie i zapoznania się z miejscowym środowiskiem polskim Alicja Omiotek została zaproszona na spotkanie młodzieży polonijnej i osób dorosłych w Centrum Polskim przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie. Prezes Wiktoria Laskowska-Szczur opowiedziała o działalności i celach ŻOZPU, a słuchacze mieli możliwość usłyszeć krótki wykład z historii Polski oraz porozmawiać o polskiej kulturze i tradycjach.

Życzymy wszystkim nauczycielom języka polskiego zapału w nauczaniu dzieci w szkole, a Alicji Omiotek – natchnienia i inspiracji do tworzenia książek, bardzo potrzebnych nauczycielom-polonistom na co dzień.

Wiktoria Zubarewa, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code