Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Kim jest „Bona Sforza 2019”?

Kim jest „Bona Sforza 2019”?

Z okazji Dnia miasta Rada Miasta Bar ogłosiła konkurs na najlepszy cosplay włoskiej księżniczki – założycielki miasta Bony Sforzy.

Podstawowym wymaganiem do kandydatek było jak największe podobieństwo do królowej. W finale konkursu znalazły się cztery dziewczyny. Na podstawie wyników online-głosowania najwięcej głosów otrzymała zawodniczka pod nr 1-Ludmiła Poworozniuk. Właśnie ona zdobyła tytuł „Królowej Bony-2019” i poprowadziła uroczysty pochód podczas obchodów na Dzień miasta. Towarzyszył królowej Święty Mikołaj – starożytny patron miasta.

„To było wspaniałe zapoznanie się z Barem, bo przedtem w tym mieście byłam tylko przejazdem,-zaznaczyła nowa królowa Ludmiła Poworozniuk. — Pochodzę z Winnicy. Studiuję psychologię, ale pasjonuję się rekonstrukcją historyczną, w szczególności fascynuje mnie włoskie Średniowiecze, historia rodziny Borgiów, którzy przyjaźnili się z rodem Sforza. Więc kiedy dowiedziałam się o konkursie, który ogłosiła barska Rada  Miasta, postanowiłam spróbować swoich sił, ponieważ geografii uczestników nikt nie ograniczał. Suknię pożyczyła moja koleżanka – wytworną rzecz roboty ręcznej. Wizerunek kreowałam samodzielnie, według obrazu historycznego. Na zwycięstwo szczególnie nie liczyłam, ale ucieszyłam się, kiedy zostałam zaproszona na obchody Dnia miasta w roli królowej Bony”.

Przypomnijmy, że 2019 rok Zjednoczona Społeczność Lokalna Baru ogłosiła Rokiem Królowej-Założycielki Bony Sforzy – włoskiej księżniczki, a następnie polskiej królowej, która założyła miasto i nazwała go na cześć swojego rodzinnego włoskiego miasta Bari. Autorzy pomysłu – inicjatywna grupa „Kobiecy Klub Bony Sforzy” i Stowarzyszenie „Aktyw. Bar” uważają, że ogłoszenie roku Bony Sforzy może stać się początkiem stworzenia nowego wizerunku miasta jako miejsca historyczno-turystycznego. Przecież życie tej niepospolitej kobiety — przebojowa historia, która może stać się jedną z ciekawych legend dla turystów.

Przypomnijmy, Bona Sforza, żona Zygmunta I Starego, polska królowa, z pochodzenia księżna mediolańska, księżniczka neapolitańska, córka mediolańskiego księcia Giangaleazzo Sforzy i Izabeli Aragońskiej. Bona słynęła pięknem, niepohamowaną energią i umiejętnością rozwiązywania sprawy za łapówkę. Jeszcze za życia starego męża-króla faktycznie rządziła państwem. Na terenie Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, do podpisania Unii Lubelskiej i powstania Rzeczypospolitej, posiadała pięć zamków, w tym wybudowanego w Barze, który założyła na terenie obecnego obwodu winnickiego.

W zeszłym roku czasopismo „Dzień” poświęciło wydanie magazynu „Trasa Nr 1” miastu Baru, gdzie to podolskie miasto zostało na nowo odkryte, a w szczególności historia Bony Sforzy.

Lidia Baranowska za: RM Bar, 9 czerwca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *