Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Kilka tysięcy katolików modliło się u stóp Matki Boskiej Latyczowskiej

Kilka tysięcy katolików modliło się u stóp Matki Boskiej Latyczowskiej

Na uroczystości odpustowe do Latyczowa zawitali nie tylko katolicy z Ukrainy. Oprócz miejscowych pielgrzymów 5-6 lipca w zabytkowym kościele modlili się także goście z Polski i innych państw w intencji nawrócenia, zdrowia i pokoju.

Wielką popularnością cieszą się podczas odpustu w Latyczowie spowiedzi, do których przystępują zarówno rzymsko-, jak i grekokatolicy. Wierni proszą przed ikoną Matki Boskiej Latyczowskiej o wsparcie i opiekę. Przywieziony w XVII wieku przez Dominikanów z Rzymu do Latyczowa obraz słynie z licznych cudów i łask. Jego kopia, błogosławiona w 2006 roku przez Papieża Benedykta XVI, dekoruje obecnie ołtarz w Sanktuarium Latyczowskim, zrzeszając tysiące wiernych, dzięki dogodnemu usytuowaniu kościoła na trasie międzynarodowej M-12 łączącej Stryj przez Latyczów i Winnicę z Kirowogradem.

Blisko tysiąca osób przybyło do Latyczowa pieszo lub na rowerach. Z Kamieńca Podolskiego, Chmielnika i Tomaszpola, pokonując ponad 150 kilometrów drogi, nie zważając na upał i zmęczenie fizyczne szli oni często mijając główne drogi, modląc się Modlitwą Różańcową w malowniczej scenerii Podola.

Mszę wieczorną 5 lipca celebrował biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski w asyście proboszcza Sanktuarium Latyczowskiego Adama Przywuskiego. Sumę odpustową następnego dnia o godzinie 11.00 poprowadził biskup Jacek Pyl z Symferopola. W trudnym dla państwa ukraińskiego czasie większość modlitw kierowano w intencji pokoju na Donbasie, nowych powołań kapłańskich i nawrócenia.

Franciszek Miciński, 07.07.15 r.

 


{morfeo 892}

{youtube}{/youtube}