Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Kijowskie wydawnictwo Yaroslaviv Val opublikowało raport rotmistrza Pileckiego

Kijowskie wydawnictwo Yaroslaviv Val opublikowało raport rotmistrza Pileckiego

Bohater wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Witold Pilecki po wybuchu II wojny światowej dobrowolnie wcielił się obozu koncentracyjnego Auschwitz by współtworzyć podziemną polską organizację wojskową.

Po ucieczce z obozu w 1943 roku Pilecki przedostał się na Zachód, donosząc o tym, co dzieje się w nazistowskiej «fabryce śmierci». W 1944 r. aktywnie angażuje się w powstanie warszawskie.

Po zakończeniu II wojny światowejzamiast uzyskania tytułu bohatera i najwyższych odznaczeń państwowych za niewiarygodną odwagę, Witold Pilecki został wrzucony w 1947 roku przez komunistyczne władze do więzienia. 25 maja 1948 r. został zamordowany strzałem w głowę, dzieląc los tysięcy innych ofiar represji.

«Raport Witolda» został opublikowany w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Wydanie książki zostało objęte patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie i jest poświęcone 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

W prezentacji książki, która odbyła się w Arsenale Sztuki w Kijowe  2 czerwca  br wzięli udział Amdasador RP Jan Pieklo,  Radca referatu ds. współpracy naukowo-oświatowej Ambasada RP w Kijowie Emilia Jasiuk, bylya Ambasador Ukrajiny w Polsce Dmytro Pawlyczko, były Amdasador Ukrajiny w USA Jurii Szczerbak, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyskiego w Warszawie Wiesław Jan Wysocki, przedstawiciel Fundacji «Gdzie» Małgorzata Kupiszewska, dyrektor wydawnictwa Jaroslaviv Val Mychajło Słaboszpyckyj.

Sergij Porowczuk, 22.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code