Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kijowscy Polacy w „Świetlicy Polskiej” świętowali Dzień Języka Ojczystego

Kijowscy Polacy w „Świetlicy Polskiej” świętowali Dzień Języka Ojczystego

Słowo zabiera Eugeniusz Gołybard21 lutego z okazji Międzynarodowego Święta Języka Ojczystego w „Świetlicy Polskiej” funkcjonującej w ramach Stowarzyszenia ,,Zgoda” , przy kościele św. Aleksandra w Kijowie odbyło się uroczyste posiedzenie.

„Świetlica” działa już ponad rok. Jej uczestnicy spotykają się w każdą niedzielę po Mszy świętej. Z powodu tego, że w Kijowie wciąż nie ma Domu Polskiego, do „Świetlicy” zaglądają kijowscy Polacy aby porozmawiać w języku polskim. Każde spotkanie ma określony temat.

Wygłaszamy referaty, recytujemy wiersze, uczymy się polskich patriotycznych pieśni hymnicznych i ludowych piosenek. Atmosfera na potkaniach jest bardzo mila i rodzinna. Częstujemy się herbatką z przysmakami. Dzisiaj wysłuchaliśmy pięknie przygotowany referat Eugeniusza Gołybarda, znanego na Ukrainie i w Polsce pisarza i poety, zasłużonego dla Kultury Polskiej, który recytował dla zebranych własne utwory.

Pani Mirosława Złotogórska, aktywna uczestniczka naszych spotkań, poinformowała zebranych o historii zapoczątkowania Dnia Języka Ojczystego przez UNESCO. W toczącej się dyskusji podjęto ciekawe zagadnienia: o różnych ,,gatunkach” języka polskiego, o gwarach i języku literackim, wspomniano imiona pierwszych pisarzy i poetów polskich którzy swoją twórczością sprzyjali rozwojowi języka polskiego, w tym J. Kochanowskiego i M. Reja.

Wiktoria Radik recytuje polską poezjęO laureatach nagrody Nobla w dziedzinie literatury i poezji poinformował zebranych Aleksander Kukuszkin. Dyskutowaliśmy również na temat ,,Język polski – język ojczysty”. Piękną polszczyzną włada znana działaczka polonijna Zasłużona dla Kultury Polskiej pani Czesława Raubiszko, która zapoznała nas z cudownym patriotycznym wierszem M. Przyszlaka ,, Nie rzucaj ojczystej mowy”: – ,,Każdy Polak na obczyźnie żyć powinien w ojców wierze – pielęgnować swoją mowę i przekazać ją młodzieży…”

Prawnik Jurij Szulipa podniośle deklamował znany wiersz L. Staffa ,,Mowa ojczysta”, -Bądź z serca pozdrowiona, ojczysta święta mowo! –Niby łańcuchem złotym, wiąże nas twoje słowo…”. Wiktoria Radik, prezes Stowarzyszenia „Zgoda” zapoznała kolegów i koleżanek z pięknym wierszem M. Zamory ,,Polska mowa” -Ty stubarwną grasz kaskadą, sto symfonii w sobie mieścisz, czasem zagrzmisz słów gromadą, albo śpiewem dusze pieścisz…”

Deklamacje w „Świetlicy Polskiej” przeplatano śpiewaniem ulubionych pieśni: ,,Polak nie sługa”, ,,Rota”, ,,Gdy trąbki bojowej rozlegną się surmy”, a na zakończenie imprezy -,,Jak długo w sercu naszym choć kropla polskiej krwi”. Podniosła patriotyczna atmosfera pod wpływem pysznego ciasta z wiśniami od pani Ludmiły Popowej i pachnącej herbaty od naszej niestrudzonej gospodyni pani Teresy Mołdowanowej niezauważalnie przekształciła się w miłe towarzyskie spotkanie.

Tematem następnego spotkania kijowskich Polaków w „Świetlicy Polskiej” będzie postać Henryka Sienkiewicza.

Wiktoria Radik, 22.02.16 r.