Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kijowscy Polacy przygotowali własne propozycje nowych nazw ulic

Kijowscy Polacy przygotowali własne propozycje nowych nazw ulic

Źródło - kh.depo.ua

Przedstawiciele polskich organizacji społecznych w Kijowie zwrócili się do władz miasta z własnymi propozycjami nowych nazw dla ulic, które zostaną objęte ustawą o dekomunizacji.

Swoje propozycje oni oparli o postacie, które zapisały się w historię miasta na przestrzeni dwóch ostatnich stuleci – kompozytorów, malarzy, lekarzy i in.

1. Wilhelm Kotarbiński – wybitny małarz, pochowany na Cmentarzu Bajkowym w Kijowie.
2. Władysław Zaremba – dobrze znany kompozytor. Ulica na jego cześć istniała kiedyś w Kijowie, ale nie wiadomo z jakiego powodu ta nazwa zniknęła z mapy miasta.
3. Jarosław Iwaszkiewicz – pisarz spod Winnicy, absolwent kijowskiego Uniwersytetu Św. Włodzimierza, Przyjaciela Karola Szymanowskiego.
4. Włodzimierz Wysokowicz – znany lekarz polskiego pochodzenia. Jest autorem 98 szczepionek, w tym od dżumy i cholery, uratował kiedyś dziesiątki tysięcy mieszkańców Odessy od strasznej epidemii.
5. Karol Szymanowski – światowej sławy polski kompozytor, który młode lata spędził w Kijowie. 
6. Włodzimierz Puchalski – muzyk, artysta, pierwszy rektor Konserwatorium Kijowskiego, pianista-wirtuoz. Pochowany na Cmentarzu Łukianowskim.

W Kijowie ponad 100 ulic muszą zmienić nazwę. Termin wnoszenia propozycji kończy się w listopadzie br. Rozpatrywać je będzie specjalna komisja toponimiczna, utworzona przy Radzie Miasta i kierować deputowanym zmiany do przegłosowania.

Wiktoria Radik, 11.08.15 r.