Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kijowscy katolicy poprosili Ojca Świętego o pomoc w przekazaniu kościoła św. Mikołaja

Kijowscy katolicy poprosili Ojca Świętego o pomoc w przekazaniu kościoła św. Mikołaja

Fot. kmr.gov.ua

Proboszcz parafii Świętego Mikołaja o. Paweł Wyszkowski OMI napisał list do Ojca Świętego, w którym przedstawił sytuację wokół kościoła i poprosił o interwencję w rozwiązaniu problemu.

Poniżej podajemy pełny tekst listu:

„Ojcze Święty Franciszku,

w imieniu parafii św. Mikołaja w Kijowie – stolicy cierpiącej Ukrainy, wyczerpanej 130 dniami wojny, o której wspominasz w prawie każdym wystąpieniu, proszę o pomoc w zwróceniu świątyni parafialnej jej prawowitym właścicielom – parafii rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja.

Nasz kościół został zbudowany kosztem wiernych Kościoła rzymskokatolickiego na początku XX wieku i konsekrowany w 1909 roku. Ale w 1938 roku bolszewicy brutalnie zabili ostatniego księdza, po barbarzyńsku splądrowali kościół i represjonowali parafian. Początkowo kościół służył jako magazyn i archiwum, a w latach 80. zamieniono go na salę organową, instalując organy w miejscu ołtarza głównego.

Pod koniec rozpadu Związku Radzieckiego, kiedy ustały prześladowania Kościoła, parafianie wielokrotnie apelowali do władz o naprawienie błędów komunistycznej przeszłości i zwrot kościoła wspólnocie religijnej. Dopiero w 1992 roku, kiedy Ukraina została niepodległa, otrzymaliśmy pozwolenie na odprawianie Eucharystii w kościele górnym, ale tylko co niedzielę.

Wszyscy po kolei prezydenci Ukrainy deklarowali rekompensatę krzywd wyrządzonych przez zbrodniczy reżim komunistyczny i zwrot kościoła św. Mikołaja wiernym. Jeden z nich, Leonid Kuczma, w 2001 roku wprost złożył taką obietnicę papieżowi Janowi Pawłowi II.

Zespół obecnego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego również obiecał przywrócić sprawiedliwość dziejową i zwrócić kościół zajęty przez bolszewików. Władze zobowiązały się do zwrotu świątyni wspólnocie wiernych nie później niż 1 czerwca 2022 r. Oficjalne oświadczenie o tym zobowiązaniu znalazło się w memorandum z listopada 2021 r. podpisanym 7 miesięcy wcześniej. Uzgodniono także „mapę drogową” przekazania oraz harmonogram odpowiednich działań władz. Niestety do dnia dzisiejszego żadne z obowiązków rządowych nie zostało spełnione, mimo że rząd mając większość w parlamencie zobowiązał się do przygotowania wszelkich zmian legislacyjnych w celu załatwienia formalności prawnych o przekazaniu kościoła do stałego użytku parafii zgodnie z Memorandum. Oczywiście możliwości rządu, który rządzi w czasie wojny są nieco spowolnione, ale zniszczenie kościoła św. Mikołaja niestety nie jest powolne, wręcz przeciwnie – po pożarze się przyspieszyło, zatem te okoliczności wymagają zdecydowanych działań ze strony władz w celu sformalizowania przekazania kościoła. Da to możliwość społeczności chrześcijańskiej do bezpośredniego uczestniczenia w ratowaniu swojej świątyni, a także zabytka kultury dla całego społeczeństwa. W przeciwnym razie stracą wszyscy.

Jako pasterze zdajemy sobie sprawę, że przede wszystkim musimy dbać o żywą wspólnotę Kościoła, o ludzi, co też robimy w tym trudnym czasie wojny. Nieustannie staramy się być z ludźmi i dla ludzi, bez względu na to, do jakiego wyznania należą i czy w ogóle oddają cześć Bogu. Wspieramy wszystkich ludzi, którzy zwracają się do nas, udzielając pomocy duchowej i materialnej. W szczególności parafia wysłała ponad 300 ton pomocy humanitarnej do najbardziej dotkniętych wojną miast i wsi Ukrainy, a jednocześnie już od trzydziestu lat pukamy w drzwi urzędów, przekonując urzędników do zwrotu kościoła, aby rozpocząć odbudowę i ratowanie spalonej i zniszczonej świątyni.

Od trzydziestu lat państwo uniemożliwia wierzącym opiekę nad kościołem św. Mikołaja. Od trzydziestu lat urzędnicy ignorują ustawę o wolności sumienia, opóźniając restytucję mienia kościelnego. Państwo nadal nielegalnie posiada świątynie Boże, klasztory i inne budynki, wykorzystując je jako sale koncertowe, planetaria, kina itp. Od trzydziestu lat trwa nihilizm prawny, manipulacje, oszustwa i nadużycia, a pieniądze podatników są wydawane na iluzoryczne utrzymanie kościoła pw.św.Mikołaja, który coraz bardziej obraca ją w ruinę i zgliszcza. Trzydzieści lat koncertów przy ołtarzu…

Zwracamy się do Ojca Świętego z prośbą o odwiedzenie naszego kościoła, a także o wstawiennictwo za nami przed Prezydentem Ukrainy, od którego najwięcej zależy ta historyczna i prawna decyzja – zwrot świątyni św. Mikołaja parafii. Wierzący z różnych stron świata nie przestają modlić się o przywrócenie kościoła św. Mikołaja i władze ukraińskie, aby ostatecznie dotrzymali słowa i oddali świątynię wspólnocie religijnej”.

Słowo Polskie za: kmc, 13 lipca 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *