Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kierownik polskiej placówki dyplomatycznej we Lwowie z wizytą na Zakarpaciu

Kierownik polskiej placówki dyplomatycznej we Lwowie z wizytą na Zakarpaciu

Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz odbyła szereg spotkań z przedstawicielami władz obwodu zakarpackiego.

Rozmowy z przewodniczącym Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksijem Petrowem, przewodniczącym Zakarpackiej Rady Obwodowej Mychajło Riwisem oraz merem Użhorodu Bohdanem Andrijiwem dotyczyły między innymi współpracy transgranicznej między Zakarpaciem a województwem podkarpackim, perspektyw realizacji wspólnych projektów polskich i ukraińskich samorządów, a także stanu rozwoju infrastruktury granicznej.

Wszyscy uczestnicy podkreślali, że mają nadzieję, że już wkrótce, kiedy epidemia koronawirusa minie, odbędą się tradycyjne Dni Dobrosąsiedztwa w Wołosatem i Łubni.

Pobyt na Zakarpaciu był również dobrą okazją do pierwszego spotkania z nowym Konsulem Generalnym Republiki Słowackiej w Użhorodzie (Slovenský generálny konzulát v Užhorode) Pavolem Panisem. Konsulowie generalni omówili możliwości współpracy obydwu urzędów, szczególnie w kontekście trwającego przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej oraz przyszłorocznego jubileuszu 30-lecia tej platformy współpracy i szansy na prezentację osiągnięć Grupy na Ukrainie.

Wizyta w Użhorodzie nie mogłaby się odbyć bez spotkania z członkami Towarzystwa Kultury Polskiej Zakarpacia im. Gniewy Wołosiewicz. Oprócz tej organizacji, życie Polaków na Zakarpaciu skupia się wokół Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. ks. Józefa Tischnera. Konsul Eliza Dzwonkiewicz i wiceprezes TKPZ Ludmiła Fedorczuk zapaliły znicze pod krzyżem upamiętniającym polskich żołnierzy armii austro-węgierskiej, którzy w czasie I wojny światowej zmarli w miejscowym szpitalu wojskowym.

Słowo Polskie za: KG RP we Lwowie, 8 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code