Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Kielce łączą Kresy

Kielce łączą Kresy

2 lipca wystartowała IX edycja Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka Polskiego. W tym roku do udziału w programie zaproszono młodzież z Winnicy na Ukrainie oraz z Wilna. Uczestnicy projektu goszczą głównie w Kielcach oraz na terenie województwa świętokrzyskiego. Jednym z pierwszych punktów IX edycji Szkoły Letniej była wizyta w Muzeum Historii Kielc. W ramach blisko dwutygodniowego pobytu, 44-osobowa grupa młodych kresowiaków odwiedziła inne miejscowości oraz miasto stołeczne Warszawę.

Uczniowie grupy z Podola mieli okazję spotkać się z kulturą oraz historią Polesia i Lubelszczyzny. Odwiedzili Sobibór, Okuninkę nad Jeziorem Białym, Włodawę, Lublin, Majdanek i Kozłówkę.

W ramach Letniej Szkoły przewidziane zostały nie tylko klasyczne zajęcia z języka polskiego, ale również lekcje plenerowe, organizowane w miejscach związanych z historią Polski, wykłady z historii prowadzone w terenie, a także zajęcia wokalne, teatralne i aktorskie. Na uczestników programu czekała moc atrakcji –  m. in. wizyta na Świętym Krzyżu, a także wycieczki do Bałtowa, Chęcin oraz Wiślicy.

Podczas Warsztatów, których jednym z głównych elementów był ruch, nie zabrakło typowo sportowej rozgrzewki, następnie młodzież, wymyślając własne scenki, w zabawny sposób wchodziła w przeróżne postacie – pojawił się np leniwiec Emotikonwink. Podsumowaniem była próba „Zemsty”, gdzie nasi aktorzy przyjmowali od prowadzącego ostatnie wskazówki przed premiera, która odbędzie się już 12 Lipca.

Tegoroczna edycja „Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka Polskiego” współfinansowana jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach realizacji zadania publicznego pn.: „Wspieranie oświaty polonijnej w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz organizowania kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży”. Projekt został przygotowany przez pracowników Wydziału Partnerstwa i Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miasta Kielce we współpracy z opiekunami i nauczycielami Letniej Szkoły. Tegoroczna Edycja projektu potrwa do środy, 15 lipca.

Słowo Polskie, na podstawie informacji UM Kielce oraz kieleckich mediów, 09.07.15 r.


{morfeo 894}

{youtube}{/youtube}