Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Kiedy brzmi kolęda…

Kiedy brzmi kolęda…

Wizyty kolędników zza wschodniej granicy w Bytomiu stały się dobrą tradycją. 19 stycznia w kościele pw. Św. Jacka dla śląskiej publiczności zaśpiewali artyści z Żytomierza, Winnicy i Kijowa.

Koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem gości, którzy entuzjastycznie przyjęli występy artystów z Ukrainy. – Dzieło, w które angażujemy się już od siedmiu lat, to obok kultywowania tradycji bożonarodzeniowych, także przykład pielęgnacji i propagowania polskiej kultury – mówi Zygmunt Wilk, radny III Kadencji Sejmiku Województwa Śląskiego, inicjator przedsięwzięcia.

W bytomskim kościele zaśpiewały: Duet Spiw-Buttia (Związek Polaków m. Kijowa i Obwodu Kijowskiego), zespół wokalny Srebrne Głosy (Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków) oraz Zasłużony dla Kultury Polskiej Polski Zespół Folklorystyczny Poleskie Sokoły. Wszystkie zespoły z Kresów są laureatami tegorocznego XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika, który kilka dni wcześniej odbył się w Będzinie.

Jednym z głównych promotorów przyjazdu zespołów z byłych terenów I RP jest radny Zygmunt Wilk. Za Zbruczem i Korczykiem obecnie mieszka dużo więcej rodaków, niż na terenie obwodów lwowskiego, iwano-frankowskiego i Wołynia. Winnica, podobnie jak Żytomierz leży na Podolu, które tak samo jak Żytomierz, przed rozbiorami była częścią Rzeczypospolitej.

Do Bytomia po raz pierwszy przyjechała także Alicja Ratyńska, prezes Winnicko Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków. Koncert poprowadziła przedstawicielka stowarzyszeń Polaków działających w Obwodzie Żytomierskim -Wiktoria Laskowska-Szczur.

Koncert, objęty patronatem Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia, odbył się w ramach współpracy województwa śląskiego z obwodem żytomierskim na Ukrainie oraz przygotowań do podpisania umowy partnerskiej między Bytomiem a Żytomierzem.

Słowo Polskie, na podstawie informacji www.bytom.pl, zdjęcia: Katarzyna Lis, 21.01.16 r.