Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Katolicy wygrali grant Winnickiej Administracji Obwodowej

Katolicy wygrali grant Winnickiej Administracji Obwodowej

Projekt „Obchody 270-lecia pojawienia się Kapucynów w Winnicy”, złożony na początku maja w ramach obwodowego konkursu małych grantów do Departamentu Informacji Winnickiej Administracji Obwodowej, otrzymał pozytywną ocenę komisji i dofinansowanie z budżetu państwa ukraińskiego na jego realizację.

Konferencja, wydanie książki, produkcja filmu oraz organizacja tradycyjnego festiwalu „Muzyka w kapucyńskich murach” – to szereg imprez, zaplanowanych na jesień w ramach obchodów 270-rocznicy pojawienia się przedstawicieli zakonu Kapucynów w stolicy Podola. 21 września 1746 roku na zaproszenie winnickiego starosty Ludwika Kalinowskiego do Winnicy przybyli pierwsi kapucyni i zaczęli pełnić w tym mieście posługę duszpasterską. Kościół i klasztor kapucynów byli świadkami wszystkich wydarzeń historycznych, które odbywały się na Podolu i I RP. Jako jedyny po upadku powstania listopadowego kościół i klasztor kapucynów zdołał oprzeć się caratowi i dzięki cichej i ofiarnej pomocy bliźniemu zrzeszały wiernych aż do 1931 roku, kiedy Sowieci zamknęli światynię. Kolejna fala represji wobec braci kapucynów w Winnicy rozpoczęła się w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy sowiecka władza po śmierci ostatniego proboszcza o. Marcelego Wysokińskiego urządziła w kościele muzeum ateizmu a w miejscu zakrystii zainstalowano szalety miejskie.

Projekt „Obchody 270-lecia pojawienia się Kapucynów w Winnicy” przewiduje załączenie 40 tys. hrywien z obwodowego budżetu. Resztę kosztów powinny pokryć inni sponsorzy.

Bronił projektu i uzasadniał potrzebę jego wsparcia przed urzędniczą komisją prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” Jerzy Wójcicki, który przygotował i złożył projekt w urzędzie. Administrowaniem kosztów, przekazanych z funduszy obwodowych zajmie się Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Wszystkie imprezy, związane z obchodami rocznicy pojawienia się kapucynów w Winnicy są zaplanowane na trzecią dekadę września.

Łącznie w konkursie małych grantów wzięło udział 36 organizacji społecznych. Dofinansowanie z budżetu obwodowego otrzymało 12.

Słowo Polskie, 31.05.16 r.