Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Katolicy Bukowiny wzięli udział w czerniowieckiej Drodze Krzyżowej

Katolicy Bukowiny wzięli udział w czerniowieckiej Drodze Krzyżowej

Procesja z udziałem parafian kościołów rzymskokatolickich i cerkwi greckokatolickiej ruszyła od Małej Bazyliki Podwyższenia Krzyża Świętego i zakończyła się w Klasztorze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W roku 2016 Droga Krzyżowa w Czerniowciach nosiła nazwę Droga Krzyżowa Miłosierdzia Bożego bowiem odbyła się ona w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, która zgodnie z dekretem Św. Jana Pawła II jest Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wiernych prowadził Wasyl Iwasiuk, greckokatolicki arcybiskup eparchii kołomyjsko-czerniоwickiej. Podczas każdej stacji duchowieństwo głosiło krótkie kazania, a wierni modlili się w intencji tych o kim wspominano — nękanych za wiarę w czasach komuny księży i sióstr zakonnych, wiernych oraz żołnierzy walczących na wschodzie Ukrainy.

Duży drewniany krzyż nieśli przedstawiciele inteligencji, rodziny represjonowanych, artyści i młodzież. W czerniowieckiej Drodze Krzyżowej uczestniczył także burmistrz miasta Oleksii Kaspruk, który tak samo jak inni podjął się wyzwania udźwignięcia krzyża. Wierni przeszli przez plac przed filharmonią obwodową, obok pomnika Tarasa Szewczenki, Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Świętego Ducha, Domu Ukraińskiego i Domu Polskiego oraz kościoła ormiańskiego.

Na centralny plac miasta z krzyżem razem z miejscowymi przybyli austriaccy pielgrzymi, którzy przyjechali na wycieczkę do Czerniowiec i wzięli udział w Drodze Krzyżowej.

Tegoroczna Droga Krzyżowa w Czerniowcach, tak samo jak i w innych miastach Ukrainy, jest gestem solidarności z niesprawiedliwie osądzonymi więźniami, z cierpiącymi za prawdę, oraz z żołnierzami na wschodzie.

Ania Szłapak, na podstawie tekstu credo-ua.org, zdjęcia: Maksym Kozmenko oraz Wasyl Karaczko, 07.04.16 r.


{morfeo 1161}

{youtube}{/youtube}