Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Karnawał 2017 w Domu Polskim w Barze

Karnawał 2017 w Domu Polskim w Barze

W dniu 25 lutego 2017 roku w Domu Polskim w Barze miało miejsce bardzo interesujące wydarzenie kulturalne. Był to drugi z cyklu „ Polskich Salonów Muzyczno – Literackich”, którego tematem były polskie zapusty i karnawał.

Wśród zaproszonych osób znaleźli się goście z Polski, a wśród nich Hanka Gałązka i Sebastian Jaworowski, członkowie zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, jak również Grażyna Orłowska – Sondej z ekipą TVP3 Polonia Wschód.

Z Winnicy przybyli Tomasz Olejniczak – Konsul Generalny RP oraz Alicja Ratyńska – prezes Związku Polaków Winniczyzny wraz z działającym przy tej organizacji żeńskim trio „Ażur”. Z Kijowa natomiast przyjechała dyrektor Domu Polskiego Maria Siwko. Wśród publiczności znaleźli się także przedstawiciele władz miasta na czele z merem Baru panem Arturem Cyciurskim oraz jego zastępcą panem Jurijem Kużniarem, pracownicy Domu Polskiego w Barze jak również wiceprezes i członkowie Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Konfederatów Barskich. Przed rozpoczęciem imprezy goście otrzymali małe, symboliczne maseczki karnawałowe.

Zebranych na imprezie powitała dyrektor Domu Polskiego w Barze Małgorzata Miedwiediewa, po czym na scenie pojawiła się para młodych tancerzy – Weronika Perun i Władysław Biliński – którzy wykonali walca wiedeńskiego.

Ubrane w stroje i maski karnawałowe konferansjerki przybliżyły publiczności historię karnawału w Europie i w Polsce, tradycję tłustego czwartku i zapustów oraz rodowód dwóch tańców – walca i tanga.

Ich wypowiedzi zostały urozmaicone występami artystycznymi. Na scenie pojawiła się dwukrotnie Natalia Kuzmienko, która wykonała arię z operetki Lubomira Różyckiego „Katton” oraz fragment z opery „Silwa”. Skrzypaczka, Janina Wychowaniec, z towarzyszeniem pianistki Walentyny Kibitlewskiej zagrały pięknego walca Krajslera, natomiast walca „Kaprys” Rubinsztajna na cztery ręce wykonały dwie pianistki, Małgorzata Miedwiediewa i Walentyna Kibitlewska.

Ponieważ karnawał był zwyczajowo czasem swatania i kojarzenia młodych par, jak też zaręczyn a nawet zaślubin, na scenie pojawiły się Aniela i Klara z dramatu Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie” i na przekór tradycji złożyły uroczystą przysięgę, że nigdy nie staną na ślubnym kobiercu.

W miarę upływu czasu na stołach zaczęły pojawiać się zapustowe przysmaki. Były to wędliny, pasztety, mięsa, a nade wszystko doskonałe pączki.

Po krótkiej przerwie nadeszła pora na prezentację tanga. Pokazane ono zostało w dwóch odsłonach: w wersji instrumentalnej w wykonaniu skrzypaczek, Jany Wychowaniec i Larysy Uszakowej oraz pianistki – Małgorzaty Miedwiediewej publiczność usłyszała tango „Marzenie”, natomiast wersję taneczną zaprezentowała poznana już wcześniej para tancerzy.

Końcowym, ale jakże mocnym akcentem programu był występ zespołu wokalnego „Ażur”, który brawurowo wykonał wiązankę piosenek estradowych w stylu retro.
Występ zespołu „Ażur” wprowadził wszystkich w radosny, iście karnawałowy nastrój, a na parkiecie pojawiły się pierwsze tańczące pary. Tradycji karnawałowej w Barze stało się zadość!

Małgorzata Michalska, nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG, Ukraina , Bar, 13.03.17 r.