Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kardynał Józef Glemp otaczał pasterską troskę Polaków żyjących za granicą

Kardynał Józef Glemp otaczał pasterską troskę Polaków żyjących za granicą

Fot. TVN24

Prymas Józef Glemp otaczał Polaków żyjących poza granicami ojczyzny pasterską troską; powtarzał, że prymas jest duchowym opiekunem Polonii i wyraża swoją jedność z rodakami, którzy żyją na emigracji – powiedział w niedzielę prymas, abp Wojciech Polak w Inowrocławiu.

W niedzielę obchodzony był 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, a 23 stycznia przypadnie piąta rocznica śmierci prymasa, kard. Glempa.

Prymas Polski podkreślił, że kard. Glemp pragnął, aby tutaj, po jego śmierci, pamięć o nim pozostała.

„Dzisiaj, w Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, warto więc wspomnieć jego pasterską troskę o Polaków żyjących poza granicami naszej ojczyzny. Sam niejednokrotnie powtarzał, że prymas Polski jest duchowym opiekunem Polonii i wyraża swoją jedność z rodakami, którzy żyją na emigracji i współtworzą rzeczywistość nowej ojczyzny, ale jednocześnie podtrzymują więź z macierzą+. Życie i rzeczywistość Polaków poza granicami ojczyzny było prymasowi Glempowi rzeczywiście dobrze znane. Może o tym świadczyć ogromna liczba podróży i odwiedzin u rodaków w różnych zakątkach świata” – mówił prymas, który jest członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

Metropolita przypomniał, że kard. Glemp w jednej ze swych ostatnich podróży, w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii, prosząc naszych rodaków o modlitwę za Polskę wskazywał, że „wiele jest w niej trosk i spraw, o które trzeba nam wszystkim wciąż zabiegać: bronić życia, każdego – dojrzałego i nienarodzonego; pomagać kobiecie i mężczyźnie zawrzeć godnie małżeństwo; otaczać opieką rodzinę płodną i kochającą się, zapewnić godne warunki wychowania dzieci”. „Szlachetne rzeczy – mówił – łatwo jednak popsuć okrzykami, propagandą, pieniędzmi” – dodał.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 r. Według instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., jest pomyślany „jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 16.01.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code