Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Karczewski we Lwowie rozmawiał z władzami i uczestniczył w otwarciu Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”

Karczewski we Lwowie rozmawiał z władzami i uczestniczył w otwarciu Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”

W ramach oficjalnej wizyty do stolicy Galicji Wschodniej marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski spotkał się z przewodniczącym Lwowskiej Administracji Obwodowej Olegiem Syniutką oraz Rady Obwodowej Oleksandrem Hanuszczyszynem, skupiając się podczas rozmowy na pytaniach, związanych z zachowaniem dziedzictwa historycznego na terenie obydwu państw, rozwoju współpracy transgranicznej oraz kulturowej.

W ramach spotkania przedstawiciele Oleg Syniutka wspomniał o akcie wandalizmu wobec ukraińskiej flagi narodowej, którego dokonała grupka osób podczas „Marszu Niepodległości” w Warszawie.

– Nasze narody mają nieprostą historię, lecz my dzisiaj musimy wspólnie patrzeć w przyszłość. Przynajmniej tutaj w Galicji staramy się robić wszystko, by wspólna pamięć historyczna obydwu państw była należycie upamiętniona. Już od wielu lat nie było żadnych antypolskich nastrojów wśród mieszkańców obwodu. […] Natomiast nas bardzo niepokoją te wydarzenia w Polsce, które są związane z niszczeniem ukraińskich pamiątek historycznych i znieważaniem naszych symboli – zaznaczył Syniutka.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski akcentował uwagę na przyjaznych polsko-ukraińskich stosunkach: „Dla nas współpraca z Ukrainą jest bardzo ważna i my cenimy nasze przyjacielskie stosunki. Takie wypadki (Red.: jak w Warszawie) są niedopuszczalne i my będziemy się starali w przyszłości by one się nie powtórzyły”.

Przedstawiciele lwowskich władz oraz polskiej delegacji omówili także budowę Domu Polskiego we Lwowie oraz możliwość wprowadzenia wspólnej kontroli celnej na polsko-ukraińskiej granicy oraz wymianę informacją na podstawie wspólnych baz danych. Podobne kroki mają doprowadzić do zmniejszenia stopnia nielegalnego przewożenia towarów z Polski na Ukrainę i odwrotnie.

Po oficjalnym spotkaniu Karczewski razem z gospodarzami odwiedzili Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, złożono kwiaty na grobach bohaterów Niebiańskiej Sotni, poległych żołnierzy w ATO, na Memoriale Ukraińskiej Armii Halickiej oraz na Cmentarzu Orląt.

W ramach swojej wizyty na Ukrainę marszałek Senatu wziął udział w festiwalu „Odkrywamy Padererewskiego”, który jest uważany za największą polsko-ukraińską imprezę muzyczną w skali całego roku.

Igor Gałuszczak, 14.11.16 r.