Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kara ograniczenia wolności za zakłócenie ukraińskich uroczystości w Przemyślu

Kara ograniczenia wolności za zakłócenie ukraińskich uroczystości w Przemyślu

Fot. http://www.nowiny24.pl

Na kary od 4 do 10 miesięcy ograniczenia wolności, która będzie polegała na potrąceniu 20 proc. wynagrodzenia za pracę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub nieodpłatnej pracy na cele społeczne skazał Sąd Rejonowy w Przemyślu oskarżonych o zakłócenie upamiętnienia ukraińskich bohaterów wojennych.

Karą zostanie objętych 20 oskarżonych, których przemyska prokuratura oskarżyła o zakłócenie w czerwcu 2016 r. w Przemyślu procesji grekokatolików i prawosławnych, którzy po żałobnym nabożeństwie, tzw. Panachydzie, w intencji ukraińskich bohaterów wojennych przechodzili ulicami miasta na Ukraiński Cmentarz Wojenny, gdzie są pochowane m.in. żołnierze Ukrainskiej Republiki Ludowej.

Według prokuratury, oskarżeni złośliwie przeszkadzali w publicznym wykonywaniu aktu religijnego, wulgarnie wyzywali uczestników uroczystości z powodu ich przynależności narodowościowej oraz siłą przetrzymywali idących na przodzie procesji uniemożliwiając dalszy przemarsz.

Ponadto pięciu mężczyzn oskarżyła też o to, że działając wspólnie i w porozumieniu w czasie czerwcowych uroczystości uderzyli i szarpali jednego z uczestników – Zenona K. – uniemożliwiając mu uczestnictwo w procesji, a trzech – o uderzenie, kopanie i szarpanie za ubranie innego mężczyzny – Piotra K. – z powodu jego ukraińskiej narodowości.

Sąd wymierzył kary oskarżonym w wyroku nakazowym, który wydaje się bez przeprowadzania procesu, gdy sąd uznaje, że wina oskarżonych i okoliczności sprawy zdaniem sądu nie budzą wątpliwości.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 22.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code