Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Kaplica-mauzoleum Potockich ma nowe wrota

Kaplica-mauzoleum Potockich ma nowe wrota

Za pieniądze prywatnych sponsorów odnowiono wrota przed kaplicą autorstwa Horodeckiego w Peczorze.

Na Podolu zachowało się kilka obiektów architektonicznych zaprojektowanych przez Władysława Horodeckiego. To kaplica i chłodziarnia w Rachach Lisowych, willa w Szpikowie oraz najbardziej rozpoznawane jego dzieło – kaplica-mauzoleum Potockich w Peczorze.

W ostatnich dniach listopada za koszty prywatnych sponsorów odnowiono zniszczone wrota przed tą kaplicą, która teraz pełni rolę kościoła parafialnego pw. Św. Andrzeja Boboli. Warto jednak powiedzieć, że ze słów wykonawcy robót – oryginalne stare wrota, wykonane w 1904 nie nadawały się do renowacji i jedno z winnickich przedsiębiorstw wyprodukowało ich wierną kopię, która od 25 listopada została umieszczona w miejscu starej bramy.

Razem z wymianą wrót mecenas sfinansował także remont pozostałej części metalowego ogrodzenia, które po renowacji zostało umalowane na czarno ze złotymi rozetami. Taki „cmentarny” wygląd nie spodobał się znawcom sztuki i architektury ale odnowione wrota zostały entuzjastycznie przyjęte przez parafian kościoła w Peczorze, bowiem to oni na co dzień będą z nich korzystali.

Jeszcze jedną dobrą wiadomością jest to, że remoncie z wjazdu przy kaplicy już nie będą korzystali kierowcy ciężarówek wożących węgiel do szpitala, który zajmuje część byłego pałacu Potockich. Specjalnie dla nich zrobiono oddzielny wjazd, położony trochę niżej od „głównego” wejścia. Z bramy przy kaplicy-mauzoleum będą korzystali wyłącznie licznie odwiedzający ten zabytek turyści oraz parafianie i miejscowi mieszkańcy.

Ten sam sponsor planuje także sfinansować najpilniejsze roboty przy ratowaniu samego mauzoleum Potockich, które mogą rozpocząć się już na wiosnę.

Słowo Polskie, zdjęcia: vlasno.info, 03.12.15 r.

 

Brama w kaplicą w Peczorze przed renowacją