Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Kamieniec Podolski w kompozycjach starych i nowych zdjęć

Kamieniec Podolski w kompozycjach starych i nowych zdjęć

28-letni fotograf z Kamieńca Podolskiego Dmytro Babiuk stworzył ciekawą serię zestawień zdjęć Kamieńca Podolskiego pod tytułem „Wiedz, gdzie się znajdujesz” z czasów Ukraińskiej Republiki Ludowej i wspólnej z Polską walki z bolszewizmem oraz współczesnych.

Dzięki szczegółowemu nałożeniu starych zdjęć na nowe stwarza się efekt obecności osób sprzed ponad 100 lat w dzisiejszej rzeczywistości.  Kompozycje Babiuka, który jest także członkiem Stowarzyszenia Rekonstruktorów Historycznych w Kamieńcu Podolskim i często bierze udział w rekonstrukcjach walk wojsk URL z bolszewikami, pozwalają szczegółowo sprecyzować, gdzie znajdowały się znane postacie z historii Polski oraz Ukrainy w danym okresie.

Na stronie internetowej Dmytra Babiuka pod każdym zdjęciem umieszczone są podpisy, opisujące wydarzenie oraz ludzi, którzy są na tych zdjęciach.

Pomysł zestawiania starych i nowych zdjęć nie jest nowy. Kilka lat temu polscy artyści stworzyli zachwycające kompozycje zniszczonej Warszawy porównane ze współczesnym otoczeniem. Podobny chwyt pomaga odczuć atmosferę ubiegłych lat i pomaga przewodnikom turystycznym łatwiej lokalizować historyczne obiekty.

Słowo Polskie, 26.01.16 r.


 

Autor serii Dmytro Babiuk