Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Kalendarz Wielokulturowy 2016

Kalendarz Wielokulturowy 2016

Narody i grupy etniczne mieszkające na terenie Galicji opisuje nowy Kalendarz Wielokulturowy na 2016 r. wydany przez stowarzyszenie „Młody Mołodycz” z Mołodycza k. Jarosławia. Kalendarz zawiera gregoriańskie, juliańskie i żydowskie kalendaria. Jest dostępny za darmo do ściągnięcia na stronie www.kalendarz.izbapamieci.org.pl.

Edycja na rok 2016 jest piątą z kolei i tradycyjnie podkreśla i przypomina wielokulturowość ziem jak byłego zaboru austriackiego tak zarówno i Wschodnich Kresów II RP.

Teksty do wydawnictwa powstały w oparciu o opracowania Józefa Szujskiego, Bolesława Limanowskiego, Hipolita Stupickiego. Fotografie w nim zamieszczone wykonano przed 1918 r. i pochodzą one ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także muzeów w Jarosławiu, Przemyślu i Krakowie.

W ubiegłym roku tematem Kalendarza Wielokulturowego były najważniejsze miasta tej prowincji austriackiej, która powstała z ziem zabranych Polsce przez Habsburgów w konsekwencji rozbiorów. W kalendarzu na 2015 r. znalazły się opisy i fotografie Lwowa, Krakowa, Tarnowa, Przemyśla, Krosna, Sanoka, Rzeszowa, Jarosławia, Stanisławowa, Tarnopola, Nowego Sącza i Nowego Targu. Natomiast w latach 2012-14 kalendarze stowarzyszenia „Młody Mołodycz” poświęcone były opisom świąt, zwyczajów i obrzędów dawnej Galicji; wykorzystano w nich m.in. teksty Oskara Kolberga.

Kalendarz na rok 2016 został wydany w nakładzie 650 egzemplarzy.

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz” powstało w 2008 r. Jego celem jest aktywizacja, rozwój i wzmacnianie społeczności lokalnych, w tym wyrównywania szans edukacyjnych, zwiększenia obecności ludzi młodych w życiu publicznym, wspierania współpracy międzypokoleniowej oraz zachowania lokalnych tradycji i kultury.

W tym roku oprócz życia codziennego Polaków, Ukraińców i Żydów przybliżamy też kilku grup etnicznych, m.in. Krakowiaków, Podhalan, Łemków, Bojków, Hucułów, Głuchoniemców, Podolan, Mazurów. Skupiamy się na ich muzyce, języku, literaturze, strojach, obrzędach – powiedział prezes stowarzyszenia „Młody Mołodycz” Łukasz Zagrobelny.

Słowo Polskie, na podstawie informacji PAP, 11.02.16 r.