Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 6 sierpnia w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 6 sierpnia w dziejach Polski, Podola i Wołynia

1657 r. W Czehryniu zmarł hetman Bohdan Chmielnicki, jeden z głównych inicjatorów powstania ruskiej szlachty i Kozaków przeciwko władzom I RP w latach 1648-1654.

1711 r. Na Jasną Górę do Częstochowy wyruszyła pierwsza pielgrzymka z Warszawy.

1892 r. W Kijowie urodził się Henryk Józewski, wiceminister spraw wewnętrznych w rządzie Symona Petlury, minister spraw wewnętrznych w II RP, wojewoda wołyński i łódzki. Komendant Okręgu  Warszawa-Województwo ZWZ. Po sowieckiej okupacji Polski współpracował z Delegaturą Polskich Sił Zbrojnych i WiN. W 1953 roku komunistyczne władze skazały Henryka Józewskiego na dożywocie. Kilka lat później został zwolniony z więzienia. Józewski aktywnie działał na rzecz porozumienia między Polakami a Ukraińcami. Zmarł w Warszawie w 1891 r.

1892 r. W Wilnie urodziła się Kazimiera Iłłakowiczówna, polska poetka i tłumaczka, sekretarka Marszałka Piłsudskiego w MSW.

1914 r. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji.

1914 r. Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszyła spod Krakowa w kierunku granic Królestwa Polskiego.

1940 r. Estonię włączono do ZSRS.

1944 r. W Moskwie rozpoczęły się rozmowy delegacji PKWN ze Stalinem i Mołotowem oraz PKWN i Stanisława Mikołajczyka (PSL) o utworzeniu jednego ośrodka władzy w Polsce.

1978 r. W rezydencji Castel Gandolfo zmarł Papież Paweł VI.

2010 r. Na prezydenta RP zaprzysiężono Bronisława Komorowskiego.

Słowo Polskie, 06.08.16 r.