Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 3 marca w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 3 marca w dziejach Polski, Podola i Wołynia

1807 r. W Warszawie urodził się Kazimierz Władysław Wóycicki, polski pisarz i historyk, redaktor „Biblioteki Warszawskiej”.

1812 r. Powstała Legia Księstwa Warszawskiego, która później wzięła po stronie Napoleona udział w walkach w Hiszpanii i w wyprawie na Rosję, gdzie poniosła ciężkie straty.

1883 r. We Lwowie urodził się Kazimierz Bartel, matematyk, profesor Politechniki Lwowskiej, trzykrotny premier II RP, zamordowany w 1941 r. przez Niemców.

1888 r. W Odessie urodził się Kazimierz Fabrycy, oficer Legionów Polskich, generał Wojska Polskiego, wiceminister spraw wojskowych. W latach 1934-39 pełnił funkcję Inspektora Armii we Lwowie. Podczas kampanii wrześniowej dowodził Armią „Karpaty”.

1921 r. Polska i Rumunia podpisały układ sojuszniczy.

1925 r. W Łucku urodził się Edward Krasiński, polski malarz awangardowy.

1934 r. We Lwowie urodził się Jacek Kuroń. W czasach PRL więzień polityczny, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, poseł, minister pracy i polityki społecznej.

1942 r. Z więzienia na Pawiaku uciekł były wiceprezydent Warszawy Tadeusz Szpotański wraz z dwoma oficerami AK.

1945 r. W Pawłokomie niedaleko Przemyśla oddział składający się z byłych żołnierzy AK lub miejscowej samoobrony zamordował 365 ukraińskich cywilów w odwecie za zamordowanie przez UPA kilkunastu Polaków.

1947 r. Sztab Główny Polskich Sił Zbrojnych przekształcono w Inspektorat Generalny Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia.

1948 r. Początek procesu w Rejonowym Sądzie Wojskowym rotmistrza Witolda Pileckiego.

1981 r. Wojciech Jaruzelski spotkał się w Moskwie podczas XXVI Zjazdu KPZR z premierem Nikołajem Tichonowem, który przekazał informację o stanie przygotowań do wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.

Słowo Polskie, 03.03.16 r.