Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 29 czerwca w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 29 czerwca w dziejach Polski, Podola i Wołynia

1174 r. Włodzimiersko-suzdalski książę Andrij Bogolubskij został zamordowany przez spiskowców-bojarów

1875 r. W Pradze zmarł cesarz Austrii Ferdynand I Habsburg, który po wybuchu rewolucji w 1848 roku abdykował na rzecz Franciszka Józefa I.

1886 r. W Luksemburgu urodził się Robert Schumann – francuski polityk i premier, jeden z założycieli Unii Europejskiej. Schumann razem z francuskim ekonomistą Monnetem i niemieckim kanclerzem Adenauerem doprowadzili do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie połączenia kontroli nad przemysłem stali i węgla.

1934 r. Bojówki SS na polecenie Hitlera aresztowały i zamordowały działaczy SA z Ernstem Rohmem na czele, torując drogę do dyktatury w Niemczech.

1941 r. W Nowym Jorku zmarł Ignacy Paderewski, światowej sławy pianista i kompozytor, mąż stanu. Paderewski, jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski Traktat Wersalski.

1945 r. ZSRS i Czechosłowacja podpisały umowę na podstawie której Zakarpacie dołączono do Związku Sowieckiego.

1951 r. W Warszawie wystartował I Kongres Nauki Polskiej, podczas którego zadecydowano o utworzeniu Polskiej Akademii Nauk.

1991 r. W Warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych zakończono produkcję Fiata 125p.

1993 r. W stolicy Polski otwarto Muzeum Katyńskie.

Słowo Polskie, dzieje.pl, K.B., 29.06.16 r.