Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 26 kwietnia w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 26 kwietnia w dziejach Polski, Podola i Wołynia

1860 r. W Wilamowicach urodził się Józef Bilczewski, abp metropolita lwowski, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, kanonizowany w 2005 r.

1883 r. W Warszawie zmarł Napoleon Orda, malarz, uczestnik powstania listopadowego, autor licznych rysunków, przedstawiających zabytki na terenie Podola, Wołynia, Litwy i Polski.

1920 r. Podczas wyprawy kijowskiej w 1920 r. wojska polskie i ukraińskie zajęły Żytomierz i Berdyczów.

1937 r. W Warszawie urodził się Jan Pietrzak, aktor i kierownik kabaretów „Hybrydy” i „Pod Egidą”.

1943 r. Niemcy wywiesili na ulicach Warszawy komunikaty przypominające o karze śmierci za pomoc Żydom.

1943 r. Z KL Auschwitz uciekł Witold Pilecki, który trzy lata wcześniej dobrowolnie poddał się aresztowi by zdobyć w obozie informację o zbrodniach Niemców.

1944 r. Prezydent RP Władysław Raczkiewicz mianował Delegata Rządu na Kraj S. Jankowskiego wicepremierem i podpisał rozporządzenie o tymczasowej organizacji władz na obszarze RP.

1985 r. W Warszawie liderzy partii komunistycznych Polski, NRD, Chechosłowacji, Rumunii, Bułgarii, Węgier i ZSRS przedłużyli istnienie Układu Warszawskiego na kolejne 20 lat.

1986 r. W elektrowni atomowej w Czarnobylu wskutek pomyłki personelu doszło do wybuchu. Po katastrofie wysiedlono ponad 300 tys. osób w promieniu 100 km od elektrowni.

1994 r. Prezydent Wałęsa podpisał podczas wizyty na Litwie traktat polsko-litewski „O przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy”.

Słowo Polskie, 26.04.16 r.