Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 25 marca w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 25 marca w dziejach Polski, Podola i Wołynia

1602 r. Podczas wojny polsko-szwedzkiej Polacy rozpoczęły oblężenie Felllina.

1692 r. Z rozkazu Jana Sobieskiego rozpoczęto budowę twierdzy Okopy Świętej Trójcy (obecnie na terenie obwodu tarnopolskiego).

1918 r. Rada Białoruskiej Republiki Ludowej ogłosiła niepodległość Białorusi.

1925 r. W Kowlu urodził się Bogusław Lambach, operator filmowy, autor zdjęć do wielu filmów, m.in. „W pustyni i w puszczy” oraz „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

1933 r. Sejm przyjął ustawę o Orderze Virtuti Militari.

1949 r. Sowieckie władze rozpoczęły kolejną akcję deportacji kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Litwy, Estonii i Łotwy na Sybir.

1957 r. Rządy PRL i ZSRS podpisały umowę o terminach o trybie repatriacji z terenów Związku Radzieckiego osób polskiej narodowości.

1973 r. Premiera serialu „Wielka miłość Balzaka” w telewizji polskiej o namiętnych uczuciach wielkiego francuskiego pisarza do Eweliny Hańskiej z Rzewuskich spod Berdyczowa.

1992 r. Papież Jan Paweł II zreorganizował podział Kościoła katolickiego w Polsce. Powstało 13 metropolii z 38 diecezjami.

1998 r. Delegacje Stolicy Apostolskiej i Rzeczypospolitej Polskiej wymieniły się w Watykanie dokumentami ratyfikacyjne konkordatu, zawartego pięć lat wcześniej.

Słowo Polskie, 25.03.16 r.