Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 21 lutego w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 21 lutego w dziejach Polski, Podola i Wołynia

1794 r. Wskutek nacisku rosyjskiego posła Igelstroma Rada Nieustająca podjęła decyzję o redukcji armii polskiej o połowę i przymusowe wcielenie zwolnionych żołnierzy polskich do armii rosyjskiej i pruskiej.

1820 r. W Honoratce (gubernia kijowska, obecnie rej. oratowski obw. winnickiego) urodził się Apollo Korzeniowski, pisarz i poeta, uczestnik konspiracji, mającej na celu przygotowanie do powstania styczniowego, autor odezwy Do Braci Polaków, Rusinów i Litwinów, zesłaniec do Wołogdy. Apollo Korzeniowski był ojcem Josepha Conrada Korzeniowskiego.

1864 r. Wojska rosyjskie rozbiły powstańców pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego pod Opatowem.

1941 r. Władze niemieckie zlikwidowały linie tramwajowe dla Żydów, zamiast nich zaczął kursować jeden tramwaj z gwiazdą Dawida.

1944 r. W obozie Gross-Rosen Niemcy zamordowali harcmistrza Floriana Marciniaka, Naczelnika Szarych Szeregów.

1947 r. Józef Kuraś „Ogień” został otoczony przez oddziały UB i KBW pod Nowym Targiem. Po próbie odebrania sobie życia zmarł następnego dnia. Żołnierz AK, dowódca oddziałów Ludowej Straży Bezpieczeństwa, od 1945 r. walczył z radziecką okupacją.

Słowo Polskie, 21.02.16 r.