Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 20 lipca w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 20 lipca w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Źródło: wojtkielewicz.pl1657 r. Wojska polskie w okolicach Czarnego Ostrowa (obecnie obwód chmielnicki) rozgromiły siedmiogrodzką armię i zmusiły Jerzego II Rakoczego do kapitulacji i podpisania ugody pokojowej z Rzeczpospolitą.

1797 r. „Mazurek Dąbrowskiego” zabrzmiał publicznie po raz pierwszy w obozie polskich żołnierzy w Reggio Emilia. „Pieśń Legionów Polskich”, napisana przez Józefa Wybickiego, stała się później polskim hymnem narodowym.

1926 r. W Moskwie na atak serca zmarł Feliks Dzierżyński, szef Czeka, jeden z twórców systemu sowieckiego totalitaryzmu. W czasie polsko-bolszewickiej wojny Dzierżyński w składzie tzw. Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski chciał przekształcić Polskę w kraj socjalistyczny. Pochodził z polskiej rodziny szlacheckiej.

1933 r. Watykan podpisał konkordat z III Rzeszą.

1944 r. Claus von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Hitlera w jego kwaterze w Wilczym Szańcu (obecnie woj. warmińsko-mazurskie).

1951 r. W Legnicy urodziła się Anna Dymna, polska aktorka, znana z roli w filmach „Kochaj albo rzuć”, „tylko strach”, związana ze Starym Teatrem w Krakowie.

1961 r. Radziecki kosmonauta Jurij Gagarin odwiedził Polskę.

1968 r. Zakończono prace przy budowie w Solinie sztucznego zbiornika wodnego o powierzchni 21 kilometrów kwadratowych.

1982 r. Podczas stanu wojennego w Warszawie ogłoszono powstanie Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego.

Słowo Polskie, 20.07.16 r.