Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 20 kwietnia w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 20 kwietnia w dziejach Polski, Podola i Wołynia

1584 r. W Wilnie zmarł Mikołaj Radziwiłł, hetman wielki litewski. W 1564 r. pokonał wojska moskiewskie nad Ułą i pod Orszą. Wsławił się w bitwie z Moskowitami także w czasach króla Batorego.

1792 r. W Petersburgu powstała konfederacja, która później otrzymała nazwę targowicka. Była skierowana przeciwko Konstytucji 3 Maja i reformom Sejmu Czteroletniego. Przywódcy konfederacji poprosili Katarzynę II o wprowadzenie rosyjskich wojsk do Polski.

1896 r. W Limanowej urodził się Zygmunt Berling. Legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. W niewoli sowieckiej w latach 1939-41. Podjął się współpracy z NKWD. Dowódca 1. DP im. Kościuszki, dowódca 1. Armii WP.

1900 r. W Stryju urodził się Zygmunt Wojciechowski, historyk i prawnik, założyciel i dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

1905 r. W Stryju urodził się Julian Stryjkowski, właściwie Pesach Stark, pisarz i dramaturg, autor powieści „Sen Azrila”, „Austeria” i innych.

1919 r. Stolica Apostolska uznała II RP.

1940 r. Na terenie były polskich koszar Niemcy w Oświecimiu rozpoczęli budowę obozu KL Auschwitz.

1960 r. W Nowej Hucie doszło do starć milicji z mieszkańcami, którzy protestowali przeciwko usunięciu krzyża z miejsca, gdzie powinien był stanąć kościół. Funkcjonariusze zatrzymali wówczas ok. 500 osób.

2014 r. Papież Franciszek ogłosił Jan XXIII i Jana Pawła II świętymi. W Mszy kanonizacyjnej wzięło udział ponad 800 tys. wiernych.

Słowo Polskie, 27.04.16 r.