Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 18 lutego w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 18 lutego w dziejach Polski, Podola i Wołynia

1386 r. Władysław Jagiełło wziął ślub z królową Polski Jadwigą.

1858 r. W Wiśniowczyku niedaleko Tarnopola urodziła się Marcelina Sembrich-Kochańska, polska śpiewaczka operowa, gwiazda Metropolitan Opera w NJ.

1895 r. W rosyjskim Briańsku urodził się Aleksander Krzyżanowski. Krzyżanowski pełnił funkcję komendanta Okręgu Wileńskiego AK, dowodził oddziałami polskich żołnierzy w operacji „Ostra Brama”. Do 1947 roku przebywał na terenie ZSRS w areszcie NKWD, po powrocie do Polski został aresztowany przez UB. Zmarł w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w 1951 r.

1904 r. We Lwowie zmarł Bronisław Szwarc, działacz stronnictwa „czerwonych”, zesłaniec.

1906 r. We Lwowie urodził się Adam Brodzisz, aktor, znany z filmów „Na Sybir”, „Dziesięciu z Pawiaka”, „Bogurodzica”, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. W czasach II RP był jednym z najpopularniejszych aktorów polskiego kina.

1938 r. We Lwowie urodziła się przyszła piosenkarka Halina Kunicka. Do jej przebojów należą „Lato, lato czeka”, „Orkiestry dęte”, „Od nocy do nocy” i inne.

1943 r. Niemcy przystąpili do ekshumacji katyńskich „dołów śmierci”.

1966 r. W Warszawie zmarł Stanisław Cat-Mackiewicz, polityk, pisarz i pubicysta, redaktor wileńskiego „Słowa”.

Słowo Polskie, 18.02.16 r.