Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 17 stycznia w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 17 stycznia w dziejach Polski, Podola i Wołynia

1732 rok. W Wołczynie urodził się przyszły król Polski Stanisław August Poniatowski, uważany przez Polaków zarówno za zdrajcę interesów Polski w zamian za przychylność Katarzyny II, przez innych – za osobę, która umiejętnie wykorzystała sytuację w obliczu nieodwracalnej okupacji I RP przez zaborców, próbując wynegocjować „najmniejsze zło”. Stanisław August Poniatowski był częstym gościem na Podolu i Wołyniu wizytując miejscowe ziemiaństwo i duchowieństwo.

1840 r. We wiosce Terechowe niedaleko Berdyczowa urodził się Stefan Bobrowski, jeden z głównych kierowników Powstania Styczniowego, członek tajnego Komitetu Centralnego.

1879 r. We Lwowie, będącym wówczas w składzie imperium austro-węgierskiego, urodził się znany polski malarz i grafik, reprezentant nurtu Młodej Polski Kazimierz Sichulski.

1912 r. W Korninie niedaleko Kijowa (obecnie obw. żytomierski) urodził się aktor Aleksander Sewruk, który w Czerech Pancernych zagrał rolę sowieckiego generała. Sewruk jest znany także z roli w „Pociągu” (1959 r.) i filmie „Popiół i diament” (1958 r.). Pracował w teatrach w Poznaniu, Olsztynie oraz Warszawie., Zmarł 17 stycznia 1974 r. w dniu swych 62. urodzin.

1921 r. We Lwowie urodził się Jan Gerhard, żołnierz LWP oraz Ruchu Oporu we Francji, pisarz, polityk i publicysta, redaktor tygodnika „Forum”, autor powieści „Łuny w Bieszczadach”. Zamordowany w roku 1971.

1934 r. W Baranowiczach (obecnie Białoruś) urodziła się aktorka Lidia Korsakówna. W latach 50. XX w. razem z Ireną Santor występowała w „Mazowszu”, zagrała w 14 polskich filmach i serialach.

1945 r. Rozwiązano Szare Szeregi – podziemne struktury ZHP, działające od 27 września 1939 r.

1945 r. Do zniszczonej przez Niemców Warszawy po Powstaniu Warszawskim wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego, w szeregach którego walczyło wielu Polaków z obwodu winnickiego, żytomierskiego i kijowskiego.

2004 r. W Warszawie zmarł Czesław Niemen, słynny polski wokalista i muzyk. Jego przeboje „Sen o Warszawie”, „Pod papugami” i „Dziwny jest ten świat” śpiewają do dziś.

Słowo Polskie, 17.01.16 r.