Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 12 lipca w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 12 lipca w dziejach Polski, Podola i Wołynia

1581 r. Ukazała się Biblia Ostrogska – pierwsze drukowane wydanie wszystkich ksiąg Pisma Świętego przetłumaczonego na język cerkiewnosłowiański.

1889 r. W Rosyjskim imperium wprowadzono stanowisko ziemskiego urzędnika, posiadającego uprawnienia do kontrolowania działalności władz lokalnych.

1892 r. W Drohobyczu urodził się Bruno Schulz, autor opowiadań „Sklepy cynamonowe”, „Sanatorium pod klepsydrą”, malarz, grafik i rysownik.

1920 r. Litwa podpisała z bolszewicką Rosją traktat, przewidujący przekazanie Litwinom Wilna. Litwini w zamian zezwolili bolszewickiej armii przemarszerować przez Litwę.

1934 r. W Berezie Kartuskiej utworzono obóz dla więźniów politycznych, zwany „miejscem odosobnienia”.

1941 r. Związek Radziecki podjął decyzję o wysłaniu na front ponad 0,5 miliona więźniów z obozów pracy, który „krwią” mieli zmyć z siebie „winę przed państwem” w batalionach karnych.

1944 r. Komendant AK generał Tadeusz Komorowski wydał rozkaz o wcieleniu do Armii Krajowej Batalionów Chłopskich i instrukcję „O stosunku do Sowietów”.

1945 r. Początek tak zwanej obławy augustowskiej podczas której NKWD i Czerwona Armia aresztowała ponad 7 tysięcy osób. 600 osób, których podejrzewano o udział w AK, wywieziono i zamordowano w nieznanym miejscu.

1963 r. W Moskwie urodził się Aleksandr Domogarow, rosyjski aktor, który zagrał rolę Jurka Bohuna w filmie Hoffmana „Ogniem i mieczem”.

1997 r. Wrocław zalała fala powodziowa, nazywana „powodzią tysiąclecia”.

Słowo Polskie, 12.07.16 r.