Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 10 lutego w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 10 lutego w dziejach Polski, Podola i Wołynia

1864 r. Po zdradzie jednego z własnych żołnierzy, Konstanty Kalinowski, jeden z dowódców powstania styczniowego na Litwie, został schwytany przez Rosjan. Wkrótce go stracono.

1920 r. Zaślubiny Polski z Bałtykiem w Pucku z udziałem generała Józefa Hallera. Ten symboliczny gest potwierdzał wykonanie Traktatu wersalskiego, przyznającego Polsce 140 km bałtyckiego wybrzeża.

1925 r. W Rzymie podpisano konkordat pomiędzy Polską a Watykanem.

1939 r. Okręt podwodny ORP Orzeł wszedł do służby.

1940 r. Początek pierwszej masowej deportacji ludności polskiej ze Wschodnich Kresów RP. Wywózka 200 tys. polskich obywateli z obszaru ponad 190 tys. kilometrów kwadratowych była preludium do szerszej akcji deportacji do Starobielska na Ukrainie, na Sybir i do azjatyckiej części ZSRS.

1945 r. Sowiecka łódź podwodna S-13 zatopiła na Bałtyku niemiecki statek „Steuben” na pokładzie którego znajdowało się do 4 tys. pasażerów – cywile, personel medyczny i ranni niemieccy żołnierze. Uratowało się zaledwie 300 osób. Statek kierował się z Prus Wschodnich do Świnoujścia.

1976 r. Sejm PRL uchwalił poprawki do Konstytucji, do której wprowadził zapis o przewodniej roli partii komunistycznej i przyjaźni z ZSRS.

1987 r. W Katowicach odbył się pierwszy koncert zespołu Metallica.

Słowo Polskie, 10.02.16 r.