Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 1 sierpnia w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 1 sierpnia w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Godło państwowe ozdabia lożę prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego w Teatrze Nowości w Warszawie. Zdjęcie zostało zrobione podczas operetki "Wiktoria i jej huzar", z której dochód miał być przeznaczony na rzecz powodzian wileńskich po wielkiej powodzi w kwietniu 1931 r.1291 r. W Krakowie urodził się przyszły polski król Zygmunt II August.

1793 r. Pod Słonimem w okolicach Grodna rozpoczęła się bitwa pomiędzy wojskami Insurekcji Kościuszkowskiej pod wodzą generała Sierakowskiego i Rosjanami, zakończona dwa dni później zwycięstwem polsko-litewskich oddziałów.

1819 r. Na Helu uruchomiono pierwszą latarnię morską.

1861 r. We Lwowie urodził się Wilhelm Orlik-Rueckemann, legionista, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, generał Wojska Polskiego, od sierpnia 1939 r. dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza.

1914 r. Niemcy wypowiedzieli wojnę Rosji.

1914 r. Sejm RP uchwalił ustawy o godłach i barwach RP oraz orderze Virtuti Militari.

1919 r. Bolszewicka armia zdobyła Brześć nad Bugiem.

1926 r. Rozpoczęła się budowa kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

1935 r. W Nazistowskich Niemcach rozpoczęły się XI Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polacy zdobyli na nich trzy srebrne i trzy brązowe medale.

1941 r. Rozpoczęło się powstanie będzińsko-sosnowieckie Żydów w odpowiedzi na akcję likwidacji gett, organizowanej przez Niemców w Będzinie i Sosnowcu.

1944 r. W Warszawie na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza  Komorowskiego „Bora” wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległość Polski, wolnej od niemieckiej i sowieckiej okupacji.

1944 r. PKWN przeniósł się z Chełma do Lublina.

1944 r. Polska 1 DP gen. Maczka wylądowała we Francji.

1975 r. Do Warszawy przyłączono Ursus.

1977 r. W hotelu Victoria w Warszawie doszło do próby zamachu na przebywającego w Polsce Abu Dauda, działacza terrorystycznej organizacji Czarny Wrzesień, podejrzewanego o organizację zamachu na sportowców izraelskich w czasie Igrzysk Olimpijskich 1972 roku.

1981 r. Po raz pierwszy powstańców warszawskich odznaczono Warszawskimi Krzyżami Powstańczymi.

1987 r. Na terenie Polski zniesiono kartki na mięso.

Słowo Polskie, dzieje.pl. 01.08.16 r.