Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarz historyczny. 1 lutego w dziejach Polski, Podola i Wołynia

Kalendarz historyczny. 1 lutego w dziejach Polski, Podola i Wołynia

1556 r. Bona Sforza, królowa Polski wyruszyła z Krakowa w ostatnią podróż do swojego rodzinnego księstwa Bari, gdzie po półtora roku zmarła. Na Podolu do dziś istnieje miasto, założone przez królową Bonę – Bar.

1717 r. 299 lat temu w Warszawie odbył się sejm pacyfikacyjny (Niemy), który zapoczątkował „protektorat” Rosji nad I RP.

1856 r. W Warszawie zmarł Rosjanin Iwan Paszkiewicz, namiestnik Królestwa Polskiego, aktywny „rusyfikator”.

1888 r. W Tarnopolu urodził się Franciszek Kleeberg, dowódca grupy operacyjnej „Polesie”, która walczyła zarówno z wojskami sowieckimi, jak i niemieckimi. Kleeberg jako ostatni  polski generał złożył broń.

1912 r. W Kijowie urodziła się Ina Benita (Janina Ferow-Bułhak), polska aktorka filmowa i teatralna, znana z filmów „Doktor Murek” oraz „Sportowiec mimo woli”, zginęła w PW.

1918 r. Pod Zbarażem w Łubiankach Wyższych urodził się Ignacy Tokarczuk, abp metropolita przemyski, w czasach PRL ścigany przez SB. Tokarczuk aktywnie wspierał działalność antykomunistyczną w Polsce.

1925 r. W Warszawie nadano pierwszy próbny program radiowy.

1944 r. Kedyw KG AK wykonał wyrok śmierci na Franku Kutscherze, dowódcy SS, „kacie Warszawy”.

2012 r. W Warszawie zmarła Wisława Szymborska, poetka, laureatka Nagrody Nobla.

Słowo Polskie, 01.02.16 r.