Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Już milion pasażerów skorzystało z relacji kolejowej IC Przemyśl Kijów

Już milion pasażerów skorzystało z relacji kolejowej IC Przemyśl Kijów

Fot. sejm.gov.pl

Przywracamy wielkie i piękne tradycje ekspresów międzynarodowych prezentujących światu turystyczne walory naszej wschodniej części Europy – mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, w sobotę podczas konferencji o połączeniach kolejowych Polska – Ukraina.

Kuchciński przypomniał, że realizacja połączenia na tej trasie jest rezultatem ustaleń z posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, obradującej 23 listopada 2016 r. w Krasiczynie, a idea wyklarowała się podczas cyklu konferencji Europa Karpat, w której oprócz polskich parlamentarzystów i przedstawicieli rządu co roku uczestniczą także reprezentanci Ukrainy i innych krajów regionu.

Marszałek Sejmu zwrócił uwagę na fakt, że wdrażanie i utrzymywanie połączeń między Polską i Ukrainą to element gospodarczej i społecznej odpowiedzialności za rozwój regionu, jakim jest Podkarpacie.

Jak podkreślał uczestniczący w wydarzeniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, decyzja o uruchomienia relacji Przemyśl – Kijów miała podłoże społeczne i gospodarcze. – To ważne połączenie dla Polaków mieszkających we Lwowie i innych częściach Ukrainy, jak i tysięcy Ukraińców pracujących w Polsce. Widzimy duży potencjał w dalszym rozwoju połączeń w kierunku wschodnim – mówił minister Adamczyk.

Konferencję prasową poprzedziło wręczenie przez marszałka Kuchcińskiego i ministra Adamczyka nagrody dla pasażera, który zakupił wcześniej „milionowy” bilet na pociąg jadący z Przemyśla do Kijowa przez Lwów.

Wydarzenie zorganizowano w holu zabytkowego Dworca Kolejowego PKP Przemyśl Główny, z którego od 2016 r., dzięki inicjatywie Marszałka Sejmu, wyrusza regularnie pociąg relacji Przemyśl – Lwów – Kijów.

Słowo Polskie za: Sejm.pl, 3 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code