Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Jubileuszowe XXV Diecezjalne Dni Młodzieży w Żytomierzu

Jubileuszowe XXV Diecezjalne Dni Młodzieży w Żytomierzu

W dniach 7-9 kwietnia b.r. odbyły się jubileuszowe Diecezjalne Dni Młodzieży w Żytomierzu. Udział w uroczystościach wzięli przedstawicieli pięćdziesięciu siedmiu parafii z całej Ukrainy, a to ponad 550 osób! Znaczna część uczestników – to uczniowie 8-11 klas.

7 kwietnia, pierwsza połowa dnia była przepełniona spotkaniami, pytaniami i odpowiedziami. Po południu wszyscy uczestnicy i goście XXV DDM uczestniczyli we wspólnej modlitwie w kościele św. Joanna z Dukli.

Przyjemną niespodzianką dla wszystkich stała wizyta biskupa ordynariusza diecezji kijowsko-żytomierskiej Jana Purwińskiego. Właśnie dzięki staraniom biskupa Jana były zorganizowane pierwsze DDM w Żytomierzu. „Dwadzieścia piąty jubileuszowy dzień młodzieży ogłasza się otwartym” – przemówił do zebranych biskup Jan Purwiński na początku uroczystości.

W tym samym dniu, swoją obecnością uczestników Dni Młodzieżowych zaszczycił nuncjusz apostolski Claudio Gugerotti. Po raz pierwszy w historii diecezjalnych Dni Młodzieży w Żytomierzu przeżywano z udziałem tak poważnego gościa. Arcybiskup dziękował młodzieży, nazywając ją „kosztownymi perłami Kościoła, z którymi razem dążymy do domu Bożego”.

8 kwietnia, drugi dzień DDM rozpoczął się z uroczystej Mszy Świętej w katedrze świętej Zofii. Dalej młodzież została podzielona na cztery grupy. Każda z grup miała zaplanowane zajęcia w kilku kościołach Żytomierza: parafii Świętej Zofii na czele z o. Mikołajem Łuczok OP; parafii Świętego Wacława na Kroszni na czele z o. Aleksandrem Kuszlak OSSPP; parafii Bożego Miłosierdzia na Malowance, na czele о. Witalijem Kozakiem OCD; parafii Świętego Joanna z Dukli na czele z о. Rafałem Myszkowskim OCD.

W taki sposób warsztaty dla młodzieży zorganizowano po raz pierwszy. Spodziewania organizatorów zostały usprawiedliwione na 100 %. Wyniki dwugodzinnej pracy były przedstawione w nieformalnej atmosferze w każdym z czterech kościołów Żytomierza.

Niemniej oczekiwań, zarówno uczestnicy, jak i organizatory miały przed uroczystym koncertem jubileuszowych DDM w Żytomierzu, jaki odbył się w letnim teatrze „Rakuszka”. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wspominali jak i kto rozpoczął tradycję zorganizowania DDM w Żytomierzu. Niespodzianką było poznać uczestników pierwszych dziesięciu DDM, które już mają własne rodziny i po kilka dzieci. Ze sceny zabrzmiały autorskie piosenki, hymny, tańce. Atmosfera była bardzo przyjemna, spokojna i niezapomniana. Po zakończeniu koncertu na wszystkich czekała słodka niespodzianka, duży tort z gorącą herbatką. Po zakończeniu uczestnicy imprezy wyruszyli z letniego teatru „Rakuszka” do katedry Świętej Zofii.

Wieczorem uroczystą Mszę dla młodzieży celebrował Administrator apostolski Kijowsko-Żytomierskiej diecezji, biskup Witalij Skomarowski. Jego kazanie zabrzmiało celne i lakoniczne, słowa były skierowane do młodzieży tak, jak gdyby biskup przeżył długi czas z każdym z uczestników. Witalij Skomarowski zauważył podczas kazania, że młodzież wszelkimi sposobami unika ryzyku w życiu i, odpowiednio, brakuje powołań. Młodzież nie słyszy słów Boga, które On do tej młodzieży przemawia. Główną nauką kazania biskupa Witalija Skomarowskiegо, było to, że młodzież musi prosić Boga o wykonaniu nie własnej, lecz Bożej woli w naszym życiu.

W następnym dniu, Niedzielę Palmową, wszyscy uczestnicy DDM i parafianie uczestniczyli w świątecznej liturgii. Poświęcenie wierzby, palm zaczęło się od kościoła seminaryjnego, Ludzie z wierzbami stali aż do Katedry św. Zofii. Duże emocje, dobra pogoda, dobre nastawienia księży, nowe kontakty pod czas DDM rozpoczęły wielki tydzień. Tydzień, w jaki wspominamy zdradę Jezusa, jego męki i nasze zbawienie przez jego śmierć.

Walentyna Jusupowa, http://denmolodi.zhitomir.org, 15.04.17 r.