Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Jezus Chrystus Królem Polski

Jezus Chrystus Królem Polski

Tłumy przed Sanktuarium. Źródło: fakt.plW sobotę 19 listopada w łagiewnickim sanktuarium prezydent Andrzej Duda, duchowieństwo oraz 6 tysięcy wiernych wzięło udział w uroczystości intronizacji Jezusa Chrystusa na „Króla Polski”.

Choć jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana został przyjęty w kwietniu tego roku, oficjalne obchody odbywają się w listopadzie. W Sanktuarium w Łagiewnikach przed Liturgią odbyło się nabożeństwo i konferencja wyjaśniająca powody intronizacji. Andrzej Duda pojawił się tuż po zakończeniu tej części uroczystości, powitany brawami.

Podczas mszy kardynał Stanisław Dziwisz zaznaczył, że nie warto lękać się takiego aktu. – Jezus Chrystus niczego nam nie zabiera, a wszystko daje. Jego panowanie nikomu nie zagraża, bo wyraża się przez miłość, która została ukrzyżowana – mówił.

Po przyjęciu komunii i błogosławieństwie nastąpiło oficjalne ogłoszenie Jezusa Chrystusa „Królem Polski”. Chrystusowi zawierzono państwo polskie, rządzących, „wszystko, co Polskę stanowi” oraz wszystkie narody świata, „a zwłaszcza te, które stały się sprawcami naszego polskiego krzyża”.

W akcie znajdowało się także wyznanie: „Przepraszamy Cię za narodowe grzechy społeczne, za wszelkie wady, nałogi i zniewolenia. Wyrzekamy się złego ducha i wszystkich jego spraw. Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu. Zobowiązujemy się porządkować całe nasze życie osobiste, rodzinne i narodowe według Twego prawa”.

Uroczystość w Sanktuarium zakończyła trwające w tym roku w całym kraju obchody Jubileuszu Miłosierdzia.

Słowo Polskie na podstawie informacji gazeta.pl, 20.11.16 r.