Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Jesteście przykładem dla Bułgarów – ksiądz na mszy w obrządku rzymskokatolickim w Nesebarze

Jesteście przykładem dla Bułgarów – ksiądz na mszy w obrządku rzymskokatolickim w Nesebarze

Tradycyjne od wielu lat miejsce sprawowania Mszy świętej w zabytkowej cześci bułgarskiego Nesebaru 4 sierpnia 2019 roku powitało przybywających na Liturgię Polaków ogłoszeniem: „Msza o 20:00 w okresie letnim odbywa się po nowym adresem: Centrum Artium przy ulicy Han Krum”.

Po kilku minutach namysłu grupa Polaków (a było to o 19:50) postanowiła odszukać nowe miejsce, gdzie kapucyni z Burgasu odprawiają mszę świętą – głównie dla rodaków odpoczywających na wybrzeżu Morza Czarnego w okolicach Nesebaru – w miejscowościach Słoneczny Brzeg, Święty Włas i innych.

Położone 1,5 km w stronę centrum miasta Artium, gdzie już trwały przygotowania do Mszy, jest nowoczesnym ośrodkiem kultury, wybudowanym przy wsparciu UE. W porównaniu z poprzednią lokacją, gdzie z trudem mieściło się 100 osób – sala na 5 piętrze Artium’u jest dużo bardziej wygodna, wyposażona w ubikację i klimatyzację. Niestety na przybyłych spod Sali Rytualnej przy ulicy Mesambria czekała przykra niespodzianka – wejściowe drzwi do Artium były zamknięte i próby obejścia budynku wokół i sprawdzenia wszystkich klamek nie uwieńczyły się sukcesem. Lecz nagle ktoś z odważniejszych spóźnialskich spojrzał w gorę i na górnym piętrze zobaczył sylwetki ludzi i usłyszał śpiew w języku polskim. Zaczął krzyczeć: „Otwórzcie nam! My też chcemy na Mszę!”…

Po chwili ktoś zszedł na dół i… o sczęście! Drzwi wejściowe zostały otwarte a Polacy zgromadzeni pod nimi i schodami i windą runęli na górę, gdzie właśnie trwało czytanie z Ewangelii. Kiedy dotarli, ujrzeli, że na dużej Sali modliło się już około 300 ich rodaków.

Kapucyn w kazaniu opowiada o marnościach gromadzenia skarbów materialnych w życiu doczesnym. Brzmią tradycyjne pieśni religijne w języku polskim, prawie każdy drugi przystępuje do Komunii świętej.

Uradowany tym widokiem ksiądz kończy ogłoszenia duszpasterskie podziękowaniem: „Drodzy rodacy, jesteście przykładem dla Bułgarów, jak trzeba spędzać Niedzielę, przychodząc tak licznie na Mszę świętą!”.

Pokrzepieni na sercu Polacy z kraju nad Wisłą i innych krajów świata wracali do swoich miejsc odpoczynku z poczuciem dopełnienia obowiązku chrześcijańskiego…

Redakcja, 6 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code