Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Jesteśmy świadomi tego, że walczycie za swoją i naszą wolność – marszałek woj. śląskiego w Żytomierzu

Jesteśmy świadomi tego, że walczycie za swoją i naszą wolność – marszałek woj. śląskiego w Żytomierzu

Źródło - strona żytomierskiej administracji obwodowejO wojennym konflikcie na Ukrainie, przedterminowych wyborach parlamentarnych oraz kierunkach współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą mówił marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła na oficjalnym spotkaniu w żytomierskiej administracji obwodowej.

Jesteśmy świadomi tego, że obecnie walczycie za swoją, i za naszą wolność. Dlatego jesteśmy gotowi by wspierać Ukrainę. Pragniemy rozwijać współpracę w dziedzinie gospodarki, nauki, medycyny, wymiany młodzieżowej, a najważniejsze – z miejscowymi samorządami. Wierzymy, że nasze doświadczenie reformowania władzy regionalnej pozwoli wam popełniać mniej błędów na tej drodze. Polska młodzież ma czego uczyć się od ukraińskiej i na odwrót. Znajdziecie u nas takich przyjaciół, na których można będzie zawsze polegać – powiedział 11 października Mirosław Sekuła, podczas spotkania polskiej delegacji z przewodniczącymi obwodowej rady Witalijem Francuzem i obwodowej administracji Sergijem Maszkowskim.

Witalij Francuz podkreślił, że ukraińskie projekty ustaw, dotyczące decentralizacji władzy, które były przyjęte w pierwszym czytaniu przez parlament, są w dużej mierze oparte na doświadczenie i model rozwoju Polski: „Jesteśmy u progu ważnych reform, także z decentralizacji władzy, która powinna dać regionom więcej uprawnień. Przecież rozumiemy, że bez tego żadnych przemian nie będzie. Cenimy współpracę między Ukrainą a Polską, i spodziewamy się na jej wszechstronny rozwój”.

Wymiana doświadczeniem to – niezwykle ważny element naszej współpracy. Jesteśmy gotowi przejmować polskie praktyki tworzenia państwa. Zwłaszcza pożyteczne są one dla nas teraz, kiedy Ukraina wybrała dla siebie europejski wektor rozwoju. Na współpracę nacisk kładzie także prezydent Piotr Poroszenko. Chcemy aby Ukraina jak najszybciej została pełnoprawnym członkiem europejskiej wspólnoty – podkreślił przewodniczący żytomierskiej administracji obwodowej Serhij Maszkowski.

Mirosław Sekuła wyraził nadzieję, że władze Żytomierszczyzny i województwa śląskiego podpiszą umowę o współpracy już w najbliższym czasie. Marszałek Sejmu przypomniał, że w październiku zeszłego roku analogiczny dokument był podpisany z władzami obwodu donieckiego.

Tragedię, która rozegrała się na wschodzie Ukrainy, postrzegamy jak własną. Dlatego regularnie przysyłamy pomoc humanitarną waszym wschodnim regionom, – powiedział pod koniec spotkania marszałek Sekuła.

W obwodzie żytomierskim mieszka największa ilość Polaków na Ukrainie, w porównaniu z innymi obwodami – prawie 49 tysięcy.
W październiku w Żytomierzu tradycyjnie odbywają się Dni Kultury Polskiej, organizowane przez Obwodowy Związek Polaków Ukrainy (prezes Wiktoria Laskowska-Szczur), na których gościła także delegacja ze Śląska.

Anna Denysiewicz

GK

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code