Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jesteście dzisiaj podwójnie pokropieni – śniegiem i wodą święconą – bp Leon Dubrawski w Winnicy

Jesteście dzisiaj podwójnie pokropieni – śniegiem i wodą święconą – bp Leon Dubrawski w Winnicy

28 marca przy temperaturze powietrza 1 stopień powyżej zera i opadach śniegu w Winnicy odbyła się tradycyjna procesja na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy.

Nie zważając na chłód i opady, na uroczystość, która rozpoczęła się przed Letnim Teatrem w winnickim Parku im. Gorkiego licznie przybyli parafianie ze wszystkich czterech parafii rzymskokatolickich miasta oraz duchowieństwo na czele z biskupem ordynariuszem diecezji kamieniecko-podolskiej Leonem Dubrawskim.

W przededniu Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego wierni z radością kroczyli ulicą Hruszewskiego i Soborną trzymając wysoko nad głowami palmy, kupione przez członków wspólnot katechumenalnych w Izraelu i gromko śpiewali pieśni wysławiające Zbawiciela. Ulica Soborna dzięki uprzejmości władz została zamknięta dla ruchu samochodowego i procesja bez przeszkód dotarła do kościoła Matki Bożej Anielskiej, gdzie odbyła się świąteczna Liturgia, celebrowana przez biskupa Leona.

– Jesteśmy w okresie Wielkiego Postu, uczmy się dobrze przeżywać ten czas, wykorzystajmy go, jako szansę dla nawrócenia – mówił w kazaniu Jego Ekscelencja bp Dubrawski. – Może nawet ci, którzy biernie obserwowali nas, idących przez miasto, z okien tramwajów, zatrzymają na chwilę bieg swoich myśli i oddadzą się refleksjom o zbawieniu i kruchości ludzkiego życia. Biskup Leon opowiedział o wnuku pewnej lekarki, która niedawno leczyła go w szpitalu. Chłopiec już w wieku czterech lat samodzielnie każdego ranka modli się do Pana Boga prosząc o szczęśliwy powrót taty z wojny,  zdrowie dla rodziny i pokój na Ukrainie. O byciu takimi samymi dziećmi, którzy potrafią bezgranicznie zaufać Stwórcy świata i jego Synowi apelował w kazaniu biskup. Msza trwająca przez prawie dwie godziny zakończyła się tradycyjnym poświęceniem palm i tak zwanych „basiek”.

Bardzo popularne są także procesje w Niedzielę Palmową w Szarowieczce (nieopodal d. Płoskirowa) oraz w Żytomierzu. Tym razem biskup Leon wybrał Winnicę i był bardzo zadowolony ze wspaniałego przygotowania do uroczystości i z całego serca dziękował za nie zarówno braciom kapucynom, jak i miejscowym wspólnotom neokatechumenalnym.

Słowo Polskie, 29.03.15 r.; KZ


{morfeo 786}

{youtube}{/youtube}