Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Jest werdykt Jury X Polonijnego Festiwalu „Polskie Ojczyzny 2015”

Jest werdykt Jury X Polonijnego Festiwalu „Polskie Ojczyzny 2015”

Portal Słowo Polskie, relacjonujący życie Polaków Podola i Wschodniego Wołynia, zdobywa I nagrodę w kategorii „Strony Internetowe – portale polonijne”.

Jury X Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2015” w składzie: Paweł Woldan, Andrzej Kryński, Zygmunt Gutowski oraz Justyna Rozmarynowska po przeglądzie zgłoszonych na festiwal i umieszczonych na stronach Festiwalu www.warszawa.mazowsze.pl/festpol   44 filmów i programów telewizyjnych, 21 programów radiowych, 5 programów multimedialnych oraz kilkudziesięciu portali internetowych  ukazujących życie Polaków w ponad 15 krajach świata m.in. w Australii, Botswanie, Boliwii,  Gruzji,  Kanadzie, Macedonii, Niemcach, Rosji, Szwecji, Togo, Ugandzie, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Zimbabwe i Polsce – wskazując na wysoki poziom praktycznie wszystkich zgłoszonych prac festiwalowych oraz kierując się głównym przesłaniem tegorocznego Festiwalu „Duchowni Katoliccy  – Ambasadorami Polonii Świata” – przyznało następujące nagrody regulaminowe, nagrody specjalne i wyróżnienia:

Nagrodę GRAND PRIX zdobył Mirosław Krzyszkowski za film  „Pilecki”. To fabularyzowany dokument opowiadający o losach rotmistrza Witolda Pileckiego. W warstwie dokumentalnej filmu udział bierze syn rotmistrza: Andrzej Pilecki. Jako materiał ilustracyjny w filmie wykorzystano wiele dotychczas niepublikowanych zdjęć, pochodzących z archiwum rodziny Pileckich.

NAGRODĘ SPECJALNĄ „Duchowni Katoliccy – Ambasadorami Polonii Świata” przyznano o. Mirosław Wołodko (Togo) za filmy „Posługa misyjna w krainie słoni” i  „Urodziłem się , aby latać…”, ukazujące nietypową pracę misyjną o. Marka Marciniaka SVD, werbisty z Polski. Przed laty o. Marek przyjął obywatelstwo Botswany i prowadzi młodą młodą parafię na pograniczu Parku Narodowego Czobe w Północnej części kraju. Jest autorem i realizatorem projektu „Dzieci słoni”.

Dodatkowe nagrody specjalne otrzymają  Krzysztof Tadej, Krzysztof Kasprzak i ks. Marian Szablewski CR (Australia).

W kategorii „Filmy fabularne i dokumenty fabularyzowane” I nagrodę zdobyli Aleksandra Fudala i Adam Turula za film „Polska Tragedia Górnośląska 1945”, II Nagrodę – Wiesław Henryk Kwapisz  za film „Śniegi w żałobie”, poświęcony jednemu z najbardziej tragicznych okresów funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof od 25 stycznia 1945 do 09 maja 1945 roku. Jest on ludzkim dramatem i jak podkreślają byli więźniowie oraz świadkowie historii, by nigdy się nie powtórzył. Kolumny więźniów przemierzające szlak śmierci na ziemi pomorskiej, dopełniają całości. III

Nagroda trafi do Marty Sosidko za film „Droga do wolności Edwarda Taraszkiewicza”.

I Nagrodę w kategorii „Filmy Dokumentalne” zdobyli Dorota Petrus i Bogdan Lęcznar za filmy „Na początku popełniłem wiele błędów” i „Przedpokój do raju”, II Nagrodę – Leszek Wiśniewski za film „Misjonarska przypowieść” o o. Bonifacym (Stanisławie Kotrysie) – franciszkaninie z Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Urodzony naprzeciw Kazimierza w Janowcu, po wstąpieniu do Zakony wyjechał do Afryki jako misjonarz i spędził w Togo 23 lata, by…powrócić nad Wisłę do Kazimierza. Fascynująca opowieść o misjonarstwie, afrykańskim chrześcijaństwie, szamanach, głodzie i prawach natury. Film bogato ilustrowany pięknymi zdjęciami bohatera i jego ilustracjami realizowanymi w urokliwych plenerach Kazimierza i Janowca. III Nagroda przypadła Maciejowi Wojciechowskiemu za film „Sieroty Wołynia Córki Zamościa”.

W kategorii „Programy i Filmy Telewizyjne” I Nagrodę przyznano Sławomirowi Mazurowi za film   „Fotografista”, opowieść o człowieku, który wielką tajemnicę, ukrytą w negatywach, zachował aż po grób, II Nagrodę – Markowi Maldisowi za film „Długa droga Wielkiej Drogi”, III Nagrodę – Jackowi Bąkowi za film „Na ziemię Ojców i Dziadków. Wołyń 2013”. To opowieść o pielgrzymce na Wołyń do miasta Rokitne i wsi Staryki razem z dorosłymi dziećmi tych, którzy zostali stamtąd wypędzeni i w dodatku szczęśliwie przeżyli. Film nie opowiada o okrucieństwach Ukraińców, traktując to, jako rzecz znaną.  Film pokazuje reakcje tych, którzy w pielgrzymce uczestniczą.

W kategorii „Programy Radiowe” zwyciężyli ks. Mariusz Sokołowski SChr  (Niemcy) (17 audycji radiowych „Żołnierze Chrystusa. Walka o polską duszę”), Artiom Czernyszew (Rosja) (program „Polacy z Syberii w kraju przodków”) i Teresa Prokopowicz-Saurek (Macedonia) za programy Polskiego Radia w Macedonii. profesor Uniwersytetu Georgetown. Wykształcił wielu amerykańskich polityków.

Warto zaznaczyć, że I Nagrodę w kategorii „Strony Internetowe – portale polonijne” zdobył portal Słowo Polskie, działający na Ukrainie od 2010 r. – www.SlowoPolskie.online, II nagrodę przyznano portalowi „Rodacy na Syberii” – www.rodacynasyberii i III – Wilnotece – www.wilnoteka.lt.

Portal i gazeta Słowo Polskie fukcjonują dzięki wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja oraz polskiego MSZ.

Słowo Polskie, na podstawie informacji prasowej komitetu organizacyjnego „Polskich Ojczyzn 2015”, 05.11.15 r.