Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Jest uchwała Senatu RP w sprawie 450. Rocznicy unii lubelskiej

Jest uchwała Senatu RP w sprawie 450. Rocznicy unii lubelskiej

Polski senat jednogłośnie 26 czerwca przyjął uchwałę w sprawie 450. rocznicy unii polsko-litewskiej.

W uchwale czytamy: „że 450 lat temu na sejmie walnym w Lublinie został podpisany akt unii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego. Unia została przyjęta 28 czerwca, a podpisana 1 lipca 1569 roku, ostatecznie ratyfikowana przez króla Zygmunta Augusta 4 lipca 1569 roku”.

W dokumencie zaznaczono, że „unia polsko-litewska była jednym z najważniejszych wydarzeń stulecia w całej Europie, które stało się narodzinami wyjątkowego w Europie systemu państwowości”.

W 1569 roku odbył się w Lublinie sejm, który doprowadził do zacieśnienia związku między Polską a Litwą. Idea ponownego i trwałego zarazem uregulowania spraw polsko-litewskich kształtowała się przez cały wiek XVI.

Wynikało to ze zmian, jakie zaszły w sytuacji wewnętrznej obydwu państw, a także z sytuacji międzynarodowej. Pod koniec XIV wieku pojawiło się niebezpieczeństwo zagrażające wschodnim granicom Litwy. Było nim coraz bardziej rosnące w siłę państwo moskiewskie.

Słowo Polskie za: PAP, 28 czerwca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code